top of page

Petrol sakin, piyasa OPEC+ toplantısını izliyor, zayıf talep göstergelerini ağırlıklandırıyor.

Petrol fiyatları, yatırımcıların OPEC+ grubunun beklenen üretim kesintileri öncesinde temkinli davranması ve beklenenden zayıf gelen Çin fabrika verilerinin dünyanın ikinci büyük ekonomisinde yavaşlayan büyümeyi vurgulaması nedeniyle Perşembe günü pek değişmedi.

Brent ham vadeli işlemleri GMT 04:45 itibariyle 15 sent veya %0,2 düşüşle varil başına 82,95 dolara ulaşırken, ABD Batı Teksas Orta ham vadeli işlemleri 12 sent veya %0,2 artışla varil başına 77,98 dolardan gerçekleşti.

Önceki oturumda petrol piyasaları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün ve Rusya dahil müttefiklerin de dahil olduğu OPEC+ grubundan bir tür fiyat destekleyici karar alınması umutlarından destek buldu.

OPEC+ üyelerinin Perşembe günü bir politika toplantısı yapması bekleniyor. Gruba yakın kaynakların Reuters'e verdiği bilgiye göre, toplantı öncesindeki görüşmelerde ek üretim kesintileri üzerinde duruldu ancak ayrıntılar henüz kararlaştırılmadı.

IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, "Yaklaşan OPEC+ toplantısı için geri sayım şu anda sürüyor ve piyasa katılımcıları şimdilik herhangi bir düşüş haberine aldırış etmedikleri için petrol fiyatlarının ana odak noktası bu oldu" dedi.

"EIA verilerine göre ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük bir artış var ve bu sabah Çin'in PMI rakamlarında aşağı yönlü bir sürpriz var. Her ikisi de daha dar bir arz-talep açığını destekleyebilir ancak fiyatlarda fazla bir düşüşe neden olmadı. ," diye ekledi Yeap.

Perşembe günü yapılan resmi bir fabrika anketi, Çin'in imalat faaliyetinin Kasım ayında art arda ikinci ay daraldığını ve beklenenden daha hızlı bir şekilde daraldığını gösterdi. Bu durum, dünyanın en büyük petrol ithalatçısında ekonomik büyümenin desteklenmesine yardımcı olmak için daha fazla politika desteği tedbirine ihtiyaç duyulduğunu ortaya koydu.

Resmi satın alma yöneticileri endeksi (PMI), Ekim ayındaki 49,5'ten Kasım ayında 49,4'e düşerek, genişlemeden kaynaklanan daralmayı sınırlayan 50 puanlık seviyenin altında kaldı. Reuters'in anketine katılan analistler 49,7'lik bir okumayı bekliyorlardı.

Bu arada ABD Enerji Bilgi İdaresi Çarşamba günü, geçen hafta ABD ham petrolü ve damıtılmış yakıt stoklarında zayıf talebe işaret eden sürpriz bir artış bildirdi. Veriler, benzin stoklarının da beklenenden fazla arttığını gösterdi. [ÇED/S]

ING'den analistler, "Piyasa, EIA'dan gelen nispeten düşüş eğilimi gösteren stok raporunu görmezden geldi" dedi ve tüm gözlerin OPEC+ toplantısına çevrildiğini ekledi.


Analistler, "Toplantıdaki belirsizliğe ek olarak, grubun Angola ve Nijerya'nın gelecek yıl için üretim hedefleri konusundaki anlaşmazlığı çözüp çözemediğinin hala net olmaması da var" dedi.

Yetkililer Reuters'e, OPEC+ üretici grubunun Afrikalı üyeleri Angola ve Nijerya'nın daha yüksek petrol üretimi hedeflediğini söyledi.
15 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page