top of page

Petrol stoklarında büyük düşüş
Petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarının geçen hafta 6 milyon varil düşmesiyle yükseldi.

Petrol fiyatları, ABD özel sektör verilerinin ham petrol stoklarında büyük bir düşüşe işaret etmesiyle yükseldi.


Batı Teksas Petrolü, New York piyasasında yüzde 1,2 yükseliş kaydettikten sonra varil başına 71 dolara işlen görüyor. Özel sektörün desteklediği Amerikan Petrol Enstitüsü’nün verilerine göre, ABD’de ham petrol stokları geçen hafta 6 milyon varil düştü. Hükümet resmi stok verilerini çarşamba günü açıklayacak.Royal Dutch Shell, Permian havzasında bulunan en gözde tesislerini 9,5 milyar nakit karşılığında ConocoPhillips’e satmayı kabul etti. İki şirket arasında yapılan anlaşma Shell’in karbon salınımını azaltmaya ve daha fazla yenilenebilir enerji yatırımı yapmaya çalıştığının da bir diğer göstergesi olarak yorumlanıyor.


Shell, satıştan elde edilecek miktarın 7 milyar dolarının yatırımcılara dağıtılacağını kalanının ise bilançoyu desteklemek için kullanılacağını söyledi. Şirket Permian havzasındaki tesisleri 2012 yılında Chesapeake Energy’den 1,9 milyar dolara satın almıştı


Kasım vadeli Batı Teksas Petrol, Nymex piyasasında yüzde 1,1 yükselişle varil başına 71,29 dolara ulaştı.


Kasım vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 1,1 yükselişle varil başına 75,16 dolara yükseldi.


17 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page