top of page

Petrol, stoklarda büyük artış olduğunu gösteren stok verilerinden sonra düştü

Petrol fiyatları, endüstri verilerinin ABD ham petrol stoklarında büyük bir haftalık artışa işaret etmesinin ardından Çarşamba günü düştü ancak kayıplar, bu yıl güçlü talep beklentisi ve zayıflayan dolar sayesinde sınırlı oldu.

Amerikan Petrol Enstitüsünden (API) alınan veriler; ABD ham petrol stoklarının, 2023'ün ilk haftasında bir önceki haftaya göre dört kattan fazla arttığını gösterdi. Ayrıca Stratejik Petrol Rezervi'nden (SPR), kayda değer olmayan bir petrol kullanımı olduğu görüldü.

Stoklardaki artış, rafinerilerin yeni yıl için stoklarını oluşturmaya başlamasıyla birlikte geldi. Ancak benzin ve distile ürün stoklarında artış beklentisi, ülkenin büyük bir kısmının olumsuz hava koşullarıyla boğuşması nedeniyle perakende talebinde de bir miktar yavaşlama olduğunu gösterdi.

API verileri, Çarşamba günü açıklanacak olan resmi̇ verileriçin de benzer bir eğilimin habercisi. ABD ham petrol stoklarının, 2023 yılının ilk haftasında 2,2 milyon varil azaldığı tahmin ediliyor.

Brent 79,54 dolara gerilerken WTI %0,8 düşüşle 74,56 dolara indi.

Ham petrol fiyatları; dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin'in, sınırlarını yeniden açmasının ve bu yıl ciddi bir ekonomik toparlanmayı teşvik etmesi beklenen bir gelişme olarak COVID-19 kısıtlamalarının çoğunu gevşetmesinin ardından haftaya güçlü bir başlangıç yaptı.

ABD hükümetinin, küresel petrol talebinin 2023 yılında rekor seviyeye ulaşacağı ve Hindistan ve Çin'deki ekonomik güçle tüketimin de artacağı yönündeki öngörüsü de petrol fiyatlarını destekledi.

Fed’in faiz artırım hızını yavaşlatmasıyla ABD ham petrol talebinin de toparlanması bekleniyor. Piyasalar, ABD ekonomisine ilişkin yeni ipuçları için Perşembe günü açıklanacak olan tüketici fiyat endeksi verilerini bekliyor.

TÜFE enflasyonunun, Aralık ayında bir önceki aya göre daha da düşmesi ve Fed'in faizleri artırmaya devam etmesi için daha az baskı oluşturması bekleniyor. Enflasyondaki düşüş eğiliminin devam etmesi halinde Fed, faiz artırımı döngüsüne ara verebilir.

Ancak enflasyonun hâlâ Fed'in yıllık hedef aralığının oldukça üzerinde olmasından dolayı piyasalar, merkez bankasının faiz artırımlarına ne zaman ara vereceği konusunda belirsizliğini koruyor.8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page