top of page

Petrol, Suudi Arabistan ve Rusya'nın üretim kesintilerine devam etmesiyle yükselişe geçti

Petrol fiyatları Pazartesi günü, en büyük ihracatçı ülkeler Suudi Arabistan ve Rusya'nın yıl sonuna kadar ekstra gönüllü petrol üretim kesintilerine sadık kalacaklarını ve arzı sıkı tutacaklarını söylemeleri ve yatırımcıların ABD'nin İran petrolüne yönelik daha sert yaptırımlarını beklemesi ile yükseldi. .

Brent ham vadeli işlemleri GMT 04:00 itibarıyla 35 sent veya %0,41 artışla varil başına 84,89 dolara yükselirken, ABD Batı Teksas Orta ham petrolü 41 sent veya %0,51 artışla varil başına 80,92 dolar oldu.

Enerji bakanlığından bir kaynağın yaptığı açıklamaya göre Suudi Arabistan, üretimi günde 9 milyon varil civarında tutmak için Aralık ayında günlük 1 milyon varillik (bpd) ek gönüllü kesintiye devam edeceğini doğruladı. Suudilerin kararı analistlerin beklentileriyle uyumluydu.

Rusya ayrıca ham petrol ve petrol ürünleri ihracatında günlük 300.000 varillik ek gönüllü arz kesintisini Aralık ayı sonuna kadar sürdüreceğini duyurdu .

ING analistleri bir notta petrol piyasasının gelecek yılın ilk çeyreğinde fazla vereceğini ve bunun "Suudileri ve Rusları kesintilere devam etmeye ikna etmek için yeterli olabileceğini" söyledi.

Hem Brent hem de WTI kontratları, ABD'li diplomatların İsrail-Hamas savaşının Orta Doğu'da daha geniş bir çatışmaya yol açma riskini sınırlamak için bölge liderleriyle görüşmesiyle birlikte jeopolitik risk priminin azalmasıyla birlikte geçen hafta ikinci hafta düşüş kaydetti.

Singapur merkezli DBS analisti Suvro Sarkar, "Piyasa mevcut seviyelerde çok fazla jeopolitik riski fiyatlamıyor, dolayısıyla bu durum önemli bir yukarı yönlü risk olmaya devam ediyor" dedi.

Bu hafta yatırımcılar, dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisinin geçen hafta hayal kırıklığı yaratan Ekim ayı fabrika verilerini yayınlamasının ardından Çin'den gelecek daha fazla ekonomik veriye odaklanmış durumda.

Sidney merkezli IG analisti Tony Sycamore, petrol fiyatlarının bu hafta Orta Doğu'daki manşetler ve teknik grafikler tarafından yönlendirilmesini bekliyor.

Kendisi, WTI'nin bu hafta başında varil başına 80$'daki desteğin üzerinde kalması gerektiğini, aksi takdirde fiyatların Ağustos'ta görülen 77,59$'a düşebileceğini ekledi.

Sarkar, Cuma günü beklenenden zayıf gelen ABD istihdam verileri sonrasında devam eden arz kesintilerini, faiz artışlarının sona ermesini ve düşen ABD dolarını gerekçe göstererek Brent'in varil başına 80-85 dolar seviyesinde desteklenmesini bekliyor.

Cuma günü ABD Temsilciler Meclisi, İran petrolüne yönelik yaptırımları güçlendiren ve kanunlaşması halinde İran'dan ihraç edilen petrolü işleyen yabancı limanlara ve rafinerilere de önlemler uygulayacak bir yasa tasarısını kabul etti.


DBS'den Sarkar, analistlerin hâlâ olası yasanın İran'ın petrol ihracatını etkileyip etkilemeyeceğini görmek için izlediklerini söyledi. Bu tür yaptırımlar genellikle ulusal güvenlik muafiyetlerini beraberinde getiriyor ve Çin hâlâ İran petrolünü ithal etmeye devam edebilir.

Enerji hizmetleri şirketi Baker Hughes, Cuma günkü haftalık raporunda ABD'de petrol sondaj kulesi sayısının geçen hafta 8 düşerek 496'ya düşerek Ocak 2022'den bu yana en düşük seviyesini gördüğünü söyledi.

23 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page