top of page

Petrol, Suudi fiyat kesintilerinin Orta Doğu'daki endişeleri dengelemesiyle yüzde 1'den fazla düştü.

Petrol fiyatları, en büyük ihracatçı Suudi Arabistan'ın keskin fiyat kesintileri ve OPEC üretimindeki artış nedeniyle Pazartesi günü %1'den fazla düşerek Orta Doğu'da artan jeopolitik gerilime ilişkin endişeleri dengeledi.

Brent ham petrolü %1,09 veya 86 sent düşerek GMT 03:44 itibarıyla varil başına 77,90 dolara ulaşırken, ABD Batı Teksas Orta vadeli ham petrol vadeli işlemleri %1,15 veya 85 sent düşüşle varil başına 72,96 dolara geriledi.

Petrol piyasası analiz sağlayıcısı Vanda (NASDAQ: VNDA ) Insights'ın kurucusu Vandana Hari, " Suudi Aramco'nun (TADAWUL: 2222 ) Şubat OSP'lerini düşürmesi zayıf talep söylemini güçlendiriyor" dedi .

Artan arz ve rakip üreticilerle rekabet, Suudi Arabistan'ı Pazar günü, amiral gemisi olan Arab Light ham petrolünün Asya'ya Şubat ayı resmi satış fiyatını (OSP) 27 ayın en düşük seviyesine indirmesine neden oldu.

IG analisti Tony, "Daha yüksek stoklar, daha yüksek OPEC/OPEC dışı üretim ve Suudi OSP'sinin beklenenden düşük olması gibi temel unsurlara odaklansaydık, ham petrolde düşüş eğiliminden başka bir şey olmak imkansız olurdu." Sycamore dedi.

"Ancak bu, Orta Doğu'daki jeopolitik gerilimlerin inkar edilemez bir şekilde yeniden arttığı gerçeğini hesaba katmıyor, bu da sınırlı bir olumsuzluk anlamına gelecektir."

Her iki sözleşme de, yatırımcıların, Yemenli Husilerin Kızıldeniz'deki gemilere yönelik saldırılarının ardından Orta Doğu'daki jeopolitik risklere odaklanmak için tatilden dönmesinin ardından 2024'ün ilk haftasında %2'den fazla arttı.

Bu hafta Orta Doğu'da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ortak bir barış çabası olmadığı takdirde Gazze ihtilafının bölgeye yayılabileceğini söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas ortadan kaldırılıncaya kadar savaşı sürdüreceğinin sözünü verdi.

Reuters anketine göre, jeopolitik kaygılardan kaynaklanan fiyatlar üzerindeki yukarı yönlü baskıyı dengeleyen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) üretimi Aralık ayında günde 70.000 varil (bpd) artarak günde 27,88 milyon varile yükseldi.

Vanda Insights'tan Hari, "Kızıldeniz gerilimi, nispeten zayıf ve aralıklı da olsa, ham petrol fiyatlarının, küresel talebin yumuşaması ve stokların artması beklentileri üzerindeki düşüş eğilimine yenik düşmesinin tek dengeleyici unsurudur" dedi.


Baker Hughes haftalık raporunda ayrıca, ABD'de petrol sondaj kulelerinin geçen hafta bir artışla 501'e çıktığını belirtti.

JPMorgan, çoğu yılın ilk yarısında Permiyen'de olmak üzere bu yıl 26 petrol sondaj kulesinin ekleneceğini öngörüyor.

7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page