top of page

Petrol talep endişelerinin devam etmesiyle düşüyor

Petrol, Suudi Arabistan'ın arzı daha fazla kısma taahhüdünün ardından kısa süreli bir sıçrama yapmasından sonra talep görünümüne ilişkin süregelen endişeler nedeniyle geriledi.


ABD ham petrolü Salı günü yüzde 0,6 düşüşle kapattıktan sonra varil başına 71 dolara düştü. Bir hükümet raporuna göre ABD, azalan dizel kullanımı nedeniyle bu yıl petrol tüketiminin 2022'ye göre yarı yarıya artacağını öngörüyor. Çarşamba günü Çin'den gelen ticaret verileri de zayıf küresel talebi yansıtıyor.

Petrol, Çin'deki durgun toparlanma ve Fed'in sert para politikasının talebi baskıladığından bu yıl yaklaşık yüzde 12 kaybetti. Rusya'nın ham petrol akışları, Suudi Arabistan'ın Moskova'yı verileri konusunda daha şeffaf olmaya çağırması için Suudi Arabistan'ın arzı azaltacağını söylemesinden sonra bile hala yüksek.

Çarşamba günü yayınlanan resmi verilere göre, Çin'in ihracatı Mayıs ayında üç ay içinde ilk kez düştü. Rakamlar, bir yıl önceki karşılaştırma temelinden etkilenmiş olsa da, aynı zamanda zayıf küresel talebi de yansıtıyor.

5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page