top of page

Petrol, talep endişelerinin OPEC+'nın daha fazla kısıntıya gitme ihtimaline ağır basmasıyla düştü

Petrol vadeli işlemleri Salı günü düştü ve küresel ekonominin yavaşlaması nedeniyle talebin zayıflamasına ilişkin endişelerin, OPEC ve Rusya gibi müttefiklerinin arz kesintilerini derinleştirme ihtimaline ağır basması sonucu önceki günkü yükselişini tersine çevirdi.

Brent ham vadeli işlemleri GMT 04:39 itibariyle 36 sent veya %0,4 düşüşle varil başına 81,96 dolara gerilerken, ABD Batı Teksas Orta ham petrolü 33 sent veya %0,4 düşüşle varil başına 77,50 $ seviyesinde yer aldı.

Üç OPEC+ kaynağının Reuters'e Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve müttefiklerinden oluşan üretici grubunun toplandığında ek petrol arzı kesintisi yapıp yapmamayı değerlendireceğini söylemesinin ardından her iki sözleşme de Pazartesi günü yaklaşık %2 arttı. 26 Kasım'da.

NLI Araştırma Enstitüsü kıdemli ekonomisti Tsuyoshi Ueno, "Talep tarafındaki endişeler giderilmediği için yatırımcılar OPEC+'nın gerçek kararını doğrulamak için bekle ve gör tutumu sergilediler" dedi.

Ueno, "İleriye dönük olarak piyasa, küresel talep eğilimini değerlendirmek için ABD ve Çin ekonomik göstergelerine ve ABD ham petrol stok seviyelerine odaklanacak " dedi ve yatırımcıların petrol fiyatlarına destek sağlayacak zayıflayan ABD dolarını da dikkate alacağını ekledi.

Petrol piyasası, dünyanın en büyük üreticisi olan ABD'deki ham petrol üretiminin rekor seviyelerde kalması ve piyasanın, özellikle de 1 numaralı petrol ithalatçısı olan Çin'den gelen talebin artmasından endişe duyması nedeniyle Eylül sonundan bu yana yaklaşık %16 düştü.

Yatırımcılar aynı zamanda 2024'teki olası ABD durgunluğundan kaynaklanan talep kaybı işaretlerini de izliyor ve ABD'nin en büyük perakendecisi Walmart'ın (NYSE: WMT ) geçen haftaki olası deflasyon uyarısını değerlendiriyordu .

Reuters'in Pazartesi günü yaptığı bir ön ankete göre, ABD'de ham petrol ve benzin stokları muhtemelen geçen hafta artarken damıtılmış ürün stoklarının düştüğü görüldü. Amerikan Petrol Enstitüsü ve Enerji Bilgi İdaresi'nin haftalık raporları sırasıyla Salı ve Çarşamba günleri yayınlanacak.

Sekiz analist, arz konusunda OPEC+'nın petrol arz kesintilerini gelecek yıla kadar uzatacağını ve hatta derinleştireceğini tahmin ediyor.


Analistler arasında Goldman Sachs, OPEC kararlarına ilişkin istatistik modeline dayanarak spekülatif konumlandırma ve zaman aralıklarındaki düşüş ve stokların beklenenden yüksek olması göz önüne alındığında daha derin kesintilerin göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Hızlı Brent ve WTI aylar arası spreadleri hafif kontangoda. Contango piyasasında ön ay fiyatlarının gelecek aylara göre daha düşük olması arzın yeterli olduğuna işaret ediyor.
9 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page