top of page

Petrol, talep korkularının sürmesine rağmen ABD dolarının gevşemesiyle yükseldi

ABD dolarının önde gelen emsalleri karşısında gevşemesiyle petrol fiyatları Salı günü yükseldi, ancak Çin gibi önemli petrol ithal eden ekonomilerden gelen aşağı yönlü ekonomik veriler arasında küresel yakıt talebindeki büyümenin yavaşlayacağına dair endişeler kazançları sınırladı.
Uluslararası gösterge Brent ham petrol vadeli işlemleri, bir önceki seansta %0.3 düştükten sonra, 0415 GMT itibariyle varil başına 27 sent yükselerek 93.53$'a yükseldi. Aralık teslimatı için ABD West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri, önceki %0,6'lık düşüşün ardından 36 sent artarak 84,94$'a yükseldi.
ABD doları endeksi erken ticarette geriledi, dolar cinsinden petrolün diğer para birimi sahipleri için daha ucuz olmasını sağladı ve fiyatların yükselmesine yardımcı oldu.
Ancak, dünyanın en büyük iki petrol tüketicisi olan Amerika Birleşik Devletleri ve Çin'deki belirsiz ekonomik aktivite belirtileri artışı sınırladı.
Petrol piyasası analiz sağlayıcısı Vanda (NASDAQ: VNDA ) Insights'ın kurucusu Vandana Hari, "Gün içi fiyat bir yana kayıyor, Brent ve WTI vadeli işlemleri Perşembe gününden bu yana nispeten dar bir bantta sıkıştı" dedi .
Hari, arz ve talep temellerinin büyük ölçüde sabit kaldığını ve ekonomik duyarlılığı petrol piyasası için merkezde bıraktığını da sözlerine ekledi.
"Talep üzerindeki olumsuz görünümün çoğu zaten pişirildi, bu nedenle daha fazla aşağı yönlü baskı yavaş hareket edebilir" dedi.
ABD ticari faaliyeti Ekim ayında dördüncü ay daraldı ve üreticiler ve hizmet firmaları Pazartesi günü yayınlanan satın alma yöneticilerine yönelik aylık bir S&P Global (NYSE: SPGI ) anketinde müşteri talebinin düştüğünü söyledi.
Bu zayıflama, ABD Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadele için yaptığı faiz artışlarının işe yaradığını gösterebilir ve onu faiz artırım politikalarını yavaşlatmaya ikna edebilir, bu da yakıt talebi için olumlu bir sinyaldir.
Yine Pazartesi günü, hükümet verileri Çin'in Eylül ayındaki ham petrol ithalatının bir önceki yıla göre %2 daha düşük olduğunu gösterdi ve perakende satışların yavaşladığını bildirirken aynı zamanda düşük ithalat eğilimini sürdürdü.

ABD ham petrol stoklarının da bu hafta artması bekleniyor, bu da fiyat artışlarını sınırlayabilir. Reuters tarafından anket yapılan analistler, ortalama olarak ham petrol stoklarının 21 Ekim'e kadar olan haftada 200.000 varil arttığını tahmin ediyor.
Analistler, benzin stoklarının yaklaşık 1,2 milyon varil düştüğünü ve dizel ve ısıtma yağını içeren distilat stoklarının geçen hafta 1,1 milyon varil düşmesi bekleniyordu.


17 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page