top of page

Petrol yükseldi, ancak talep endişeleri nedeniyle üçüncü haftadaki kayıplarına hazırlanıyor

Petrol fiyatları Cuma günü Asya ticaretinde hafif yükseldi, ancak piyasaların zayıflayan ABD ekonomisi ve yavaşlayan Çin talebiyle ilgili korkular üzerine dramatik düşüşlere tanık olmasının ardından art arda üçüncü haftayı da kayıpla geçecek.
Brent ham petrolü 30 sent veya %0,4 artışla 72,80 ABD Doları'na yükselirken, ABD West Texas Intermediate dört günlük kayıpların ardından 30 sent veya %0,4 artışla 68,86 Dolar'a yükseldi.
Hafta için Brent %8,5, WTI ise %10,3 düşüşle kapandı.
Singapur'daki IG'de piyasa stratejisti olan Jun Rong Yeap, "Petrol fiyatları için çifte darbe oldu" dedi.
"Yenilenen ABD bankacılık serpintisi, daha geniş bir bulaşma ve derinleşen durgunluk müzakereleri korkularını (tetikledi), Çin'in imalat faaliyetlerindeki sürpriz bir daralma, petrol talebi görünümüne ilişkin iyimserliğin yeniden açılmasını engelledi" dedi.
PacWest Bancorp'un stratejik seçenekleri araştırmayı planladığını açıklamasının ardından, ABD'de bölgesel bir bankacılık krizine ilişkin endişeler devam etti.
Çin'de fabrika faaliyeti, siparişlerin düşmesi ve zayıf iç talebin genişleyen imalat sektörünü etkilemesi nedeniyle Nisan ayında beklenmedik bir şekilde daraldı.
Cuma günü açıklanan verilere göre, Çin'de hizmet faaliyeti Nisan ayı boyunca arttı, ancak bu genişlemenin hızı yavaşladı.
Bununla birlikte, Singapur'daki OANDA'da kıdemli piyasa analisti olan Kelvin Wong, Haziran ayındaki bir sonraki OPEC+ toplantısında olası arz kesintilerine ilişkin beklentilerin fiyatlara bir miktar destek sağladığını söyledi.
Wong, "WTI ham petrol vadeli işlemlerinde dünkü keskin gün içi düşüş, 61.85 ABD Doları'lık önemli bir büyük destekte durmayı başardı... piyasa katılımcıları bunun OPEC+'ın yarattığı potansiyel bir 'taban' olduğunu ima etmiş görünüyor" dedi.

Trader'lar, ekonominin sağlığının ölçülmesine yardımcı olacağını umarak günün ilerleyen saatlerinde ABD'nin Nisan ayı istihdam verilerinin yanı sıra St. Louis Fed Başkanı James Bullard ve Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari'nin para politikası hakkındaki yorumlarına odaklandı. Minnesota Ekonomi Kulübü.
Yatırımcılar, ABD merkez bankasının politika açıklamasından daha fazla faiz artırımı "öngördüğü" söylemini bırakmasının ardından, Fed'in Haziran toplantısında faiz artırımlarını duraklatmasını bekliyor.14 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page