top of page

Petrol Yükseldi, Piyasa Sıkı Kaldıkça İki Ayın En Yüksek Seviyesine Yakın

Petrol Cuma sabahı Asya'da yükseldi ve iki ayın en yüksek seviyesini korudu . Brent ham petrolü, Avrupa Birliği'nin (AB) Rus petrolünü yasaklama ihtimali ve yaklaşmakta olan ABD yaz sürüş sezonunun desteğiyle, bir buçuk ayın en büyük haftalık yükselişini gerçekleştirme yolunda ilerliyor.
Brent petrol vadeli işlemleri , seansın başında 118.17$'a kadar çıktıktan sonra 00:55 ET (4:55 GMT) itibarıyla %0.21 artışla 114.41$'a yükseldi ve gösterge hafta için yaklaşık %4'lük bir kazanç için belirlendi. WTI vadeli işlemleri %0.09 artışla 114.19$'a yükseldi ve haftalık yaklaşık %0.7 kazanç için ayarlandı.
SPI Asset Management yönetici ortağı Stephen Innes Reuters'e verdiği demeçte, "Momentum, birçok faktörün daha sıkı bir pazara işaret etmesiyle birlikte tamamen yükseliş eğiliminde, hatta AB'nin Rusya enerjisine tamamen yasak getirmesinin eşiğinde."
"ABD'deki en yoğun sürüş sezonunun öncesinde, rafine ürünler Batı'da endişe verici derecede yetersiz kalıyor ve bu da yaz boyunca petrol fiyatlarında yüksek bir taban tutmalı."
Avrupa Komisyonu, Rusya'ya karşı önerilen yeni yaptırımları uygulamak için gereken 27 blok üye devletinin oybirliğiyle desteğini aramaya devam ederken, hem Brent hem de WTI ham petrol sözleşmeleri haftayı yüksek kapatacak.
Macaristan, bu oybirliğiyle verilen desteğe engel olmaya devam eden bir üye devlettir. Üst düzey bir Macar yardımcıya göre, ülkenin Rus ham petrolünden uzaklaşması ve ekonomisini ayarlamak için büyük yatırımlar yapması için üç buçuk ila dört yıla ihtiyacı var ve Macaristan'ın bir anlaşma yapılmadan AB'nin önerdiği petrol ambargosunu destekleyemeyeceğini de sözlerine ekledi. tüm konularda.
ACY Securities baş ekonomisti Clifford Bennett Reuters'e verdiği demeçte, "Gerçek arz kaybı ve Rusya'dan arzı kabul etmeyi reddetmenin artması, bu emtiaların, petrol ve gazın önemli ölçüde yükselmesine neden olacak."
Siyah sıvı bugüne kadar yılda yaklaşık %50 değer kazandı.
Bu arada, Petrol İhraç Eden Ülkeler ve müttefikleri Örgütü (OPEC+), 2 Haziran'daki toplantısında 2021'in petrol üretim anlaşmasını değiştirmemeye hazırlanıyor. Kartel, Temmuz ayı üretim hedeflerini günde 432.000 varil artırarak Batı'nın daha hızlı üretim çağrılarını reddedebilir. Altı OPEC+ kaynağı Reuters'e verdiği demeçte, yükselen fiyatları düşürmek için artış.


3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page