top of page

Petrol yükselişin ardından sakinleşiyor

Petrol, OPEC+ kesintileriyle Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra sakinleşiyorPetrol fiyatları, OPEC+ liderlerinin arz kesintilerinin piyasayı sıkılaştıracağı beklentisiyle Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra yatay seyrediyor.

ABD ham petrolü, haftanın işlemlerinin başlamasıyla birlikte ilk yükselişin ardından varil başına 85 doların üzerinde değişim göstermedi. ABD ham petrolün de dahil olmak üzere temel göstergeler son günlerde önemli ölçüde genişledi ve gösterge ABD vadeli kontratlarının geçen hafta yüzde7'den fazla artmasının ardından koşulların daha da sıkılaştığını gösterdi.

Rusya, önümüzdeki günlerde açıklanacak azaltımlarla ilgili daha fazla ayrıntıyla birlikte ihracat kısıtlamalarını genişleteceğini duyurdu. OPEC+ ittifakının gidişatını Moskova ile belirleyen Suudi Arabistan'ın, yatırımcılar tarafından gönüllü kısıtlamaları Ekim ayına iterek aynı yolu izlemesi bekleniyor.

Petrol, ilk yarının durgunluğunun ardından bu çeyrekte iyileşti; arz kesintileri, ABD stoklarındaki düşüşle birlikte piyasanın yeniden dengelendiğine dair işaretler gösteriyor. Ham petrole ek destek, Fed’in faiz artırım kampanyasını bitirmeye yakın olabileceği yönündeki spekülasyonların yanı sıra Çin'in büyümeyi destekleme çabalarının ivme kazanmaya başlayabileceğine dair işaretlerden geldi.

Şangay'daki Kaos Araştırma Enstitüsü'nden analist Zhou Mi, "Suudi Arabistan ve müttefikleri üretim kesintisi planlarından vazgeçmezlerse arz gerçekten sıkışık olacak" dedi ve petrol fiyatlarının artık varil başına 90 dolara doğru hareket edeceğini ekledi. Ayrıca Zhou, "talep artık çok iyimser görünüyor" dedi.


11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page