top of page

Petrol, yakıt talebindeki toparlanma konusundaki belirsizliğe bağlı

Yatırımcıların zayıflayan küresel ekonomik büyüme ve daha sıkı merkez bankası para politikasının yakıt talebindeki toparlanmayı engelleyebileceğinden endişe etmesiyle petrol fiyatları Cuma günü düştü.
Temmuz ayı için Brent vadeli işlemleri 63 sent veya %0.56 düşüşle 0432 GMT itibarıyla 111.41$'a düşerken, ABD Batı Teksas Orta (WTI) ham petrolü Haziran ayı için 1.36$ veya %1.21 düşüşle ön ay olarak son gününde 110.85$'a geriledi.
Temmuz ayı için daha aktif olarak işlem gören WTI kontratı %0,82 düşüşle varil başına 108,99$'a geriledi.
Uluslararası Para Fonu (IMF), Asya ekonomilerini parasal sıkılaştırmadan kaynaklanan yayılma risklerine karşı dikkatli olmaya çağırdı.
IMF Başkan Yardımcısı Kenji Okamura, Asya ekonomilerinin büyümeyi daha fazla teşvikle desteklemek ile borç ve enflasyonu istikrara kavuşturmak için geri çekmek arasında bir seçimle karşı karşıya olduğunu söyledi.
Japonya Merkez Bankası politikası parasal sıkılaştırmaya yönelik küresel bir değişime karşı çıkarken, ABD, İngiltere ve Avustralya'daki merkez bankaları son zamanlarda faiz oranlarını artırdı.
Brent ve WTI'nin belirsiz talep yolu nedeniyle çoğunlukla bir aralıkta işlem görmesiyle ham kazançlar bu hafta sınırlı kaldı. Artan enflasyon ve merkez bankalarının daha agresif hareketlerinden endişe duyan yatırımcılar, daha riskli varlıklara maruz kalmayı azaltıyor.
WTI vadeli işlemlerindeki açık faiz, 18 Mayıs'ta Temmuz 2016'dan bu yana en düşük seviye olan 1.722 milyon sözleşmeye geriledi.
SPI Varlık Yönetimi Genel Müdürü Stephen Innes bir müşteri notunda, "ABD büyüme verileri bozulmaya devam ederse, petrol fiyatları negatif borsa geri bildirim döngüsüne yakalanabilir" dedi.
Amerika Birleşik Devletleri'nde, Federal Karayolları İdaresi'nin araç milleriyle ilgili bir raporuna göre, yüksek yakıt fiyatlarına rağmen Amerikalılar direksiyona geri dönüyorlardı.
Benzin tedarik tarafında, Güney Kore'nin en büyük üçüncü rafinerisi S-Oil, bir patlama nedeniyle Onsan rafinerisinde 2 No'lu alkilasyon ünitesindeki üretimi ve ilgili süreçleri durdurdu.
Perşembe gecesi bir kişinin ölümüne neden olan patlamanın ardından kapanmanın Asya'daki zaten sıkı olan benzin kaynaklarını etkilemesi bekleniyor.
Citi analistleri, üretimi sürdürmek için alkilat satın alabilmesine rağmen, S-Oil'in benzin üretiminin yakın vadede "ciddi şekilde etkilenmesini" bekliyor.

Bu arada İran, daha fazla Rus varili bulunduğu için ham petrolünü satmakta zorlanıyor.
İran'ın Çin'e olan ham ihracatı, Pekin'in büyük ölçüde indirimli Rus varillerini tercih etmesi ve Asya'da denizdeki tankerlerde depolanan ve alıcı arayışına giren yaklaşık 40 milyon varil İran petrolü bırakması nedeniyle Ukrayna savaşının başlamasından bu yana keskin bir şekilde düştü.


14 görüntüleme0 yorum
bottom of page