top of page

Petrol, yaklaşan ABD ekonomik verilerine ilişkin belirsizliğin ortasında marjinal düşüş yaşadı

Petrol fiyatları, Cuma günü Asya ticaretinde, Çin'in talebine ilişkin yükseliş hissi ve Cuma günkü ABD ekonomik verilerine ilişkin belirsizliğin Orta Doğu'daki olası arz kesintileriyle hafiflemesiyle çok hafif düşüş yaşadı.

Bu hafta yaklaşık %6 yükselen Brent vadeli işlemleri, 0415 GMT'de 19 sent veya -0,24% düşüşle varil başına 79,08 dolardan işlem gördü. ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü, bu hafta yaklaşık %8 kazandıktan sonra 1 sent veya -0,01% düşerek 74,36 $'a geriledi.

Piyasalar şimdi Cuma günü ABD harcamaları ve enflasyon verilerini ve bunun ABD doları üzerindeki etkisini bekliyor.

Auckland'daki CMC Markets analisti Tina Teng, "Bugünkü ABD PCE, piyasalara ABD enflasyonunun daha da soğumasının beklendiğine dair olumlu sinyaller verirse, piyasa toparlanmaya devam edebilir" dedi.

"Hayal kırıklığı yaratan veriler, Fed politikası hakkında yeniden endişelere neden olabilir ve son kazanımları sınırlandırabilir" diye ekledi.

Fiyatlar, Çin'in ekonomik toparlanmasına ilişkin iyimserlik üzerine bu hafta yükseldi. Çin'in imalat faaliyeti, Şubat ayındaki rekor genişlemeye kıyasla Mart ayında daha yavaş bir hızda yükseldi, ancak yine de bir Reuters anketinde ekonomistlerin beklentilerini aştı.

Çin'deki endüstriyel faaliyet, zayıf küresel talep ortamında, koronavirüsle ilgili kısıtlamaların sona ermesinin ardından son haftalarda fiyatların önemli bir belirleyicisi haline geldi.

Petrol fiyatları, tüccarları ürküten ve piyasaları tedirgin eden 2008 mali krizinin ardından yaşanan en büyük banka iflasının ardından art arda ikinci haftalık kazançlarını sınırlayacak. ABD ve Avrupa'daki iki bankanın kurtarılmasının ardından, tam gelişmiş bir küresel bankacılık krizine ilişkin endişeler azaldı.

Düşen ABD ham petrol stokları ve Irak'ın Kürdistan bölgesinden yapılan ihracatın durması nedeniyle fiyatlar Perşembe günü %1'den fazla arttı ve Rus arzında beklenenden daha az kesinti yapılmasının baskısını dengeledi.


Kuzey Irak boru hattının durmasının ardından üreticiler, Kuzey Irak'ın yarı özerk Kürdistan bölgesindeki bazı petrol sahalarını kapattı veya üretimini azalttı. Ufukta daha fazla kesinti var.

ABD Enerji Bilgi İdaresi, ABD ham petrol stoklarının 24 Mart haftasında beklenmedik bir şekilde iki yılın en düşük seviyesine düştüğünü söyledi.
7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page