top of page

Petrol, yatırımcıların Çin talebini ve ABD'nin görünümünü tartmasıyla karıştı

En büyük ithalatçı Çin'den gelen yakıt talebinde toparlanma umutları arasında Salı günü Asya ticaretinde ham petrol fiyatları yükseldi, ancak ABD ekonomisindeki yavaşlamayla ilgili endişeler kazançları sınırladı.
Brent ham petrolü , seansın en yüksek seviyesi olan 88.36$'a yükseldikten sonra 5 sent düşerek varil başına 88.14$'a geriledi. ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü, seansın erken saatlerinde 81.88$'a çıktıktan sonra 2 sent yükselerek varil başına 81.64$'a yükseldi.
Goldman Sachs (NYSE: GS ) analistleri, ham petrol , rafine petrol ürünleri, LNG ve soya fasulyesi gibi emtiaların Çin'in talep rüzgarından faydalanmaya hazır olduğunu söyledi.
Artık pandemi kontrolleri tarafından geride tutulmayan Çin'in daha fazla alım belirtileri göstermesi ve tüccarların Rusya'ya yönelik yaptırımların arzı azaltabileceğinden endişe etmesi nedeniyle, fiziksel piyasalardaki ham petrol fiyatları yıla yükselişle başladı.
Bağımsız petrol piyasası uzmanı Sugandha Sachdeva, "Ayrıca, birkaç ayın en düşük seviyesinde seyreden dolar, petrol fiyatlarını destekliyor" dedi.
Dolar, euro karşısında dokuz ayın en düşük seviyesine yakın seyrediyor ve tacirler ABD resesyonunun risklerini ve Federal Rezerv politikasının gidişatını ölçmeye devam ederken, yen karşısında son kazanımlarını geri verdi.
Daha zayıf bir dolar, petrol de dahil olmak üzere dolar cinsinden emtiaları diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha ucuz hale getiriyor.
OANDA analisti Edward Moya bir notta, "ABD'de ekonomi hala toparlanabilir ve bazı enerji tacirleri Çin'in ham petrol talebinin bu çeyrekte ne kadar hızlı toparlanacağı konusunda hâlâ şüpheci" dedi.
Ürünlere olan talep, petrol piyasasını ve rafineri marjlarını yükseltti. Rafinaj marjları için bir vekil olan 3-2-1 crack spredi, Pazartesi günü varil başına 42.18 dolara çıkarak Ekim ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.
Salı günü açıklanacak flaş PMI verilerinin bir daralma göstermesi beklenmesine rağmen, yatırımcılar küresel bir iş çevrimindeki gerilemeye ilişkin endişelerin azalmasıyla birlikte iki yılı aşkın bir süredir en yüksek oranda petrol vadeli işlemlerine ve opsiyonlarına yöneldi.
Bu hafta tüccarlar, bir kazanç raporlama sezonunda küresel ekonomilerin sağlığına işaret edebilecek daha fazla iş verisini izliyor.

Envanter tarafında, Pazartesi günü Reuters tarafından yapılan bir ön ankete göre, ABD ham petrol ve benzin stoklarının geçen hafta artması beklenirken distilat stoklarının daha düşük olduğu görüldü.
Anket, bir endüstri grubu olan Amerikan Petrol Enstitüsü'nün Salı günü 16:30 ET'de (2130 GMT) ve ABD Enerji Bakanlığı'nın istatistik kolu olan Enerji Bilgi İdaresi'nin 10'da açıklanacak raporlarından önce yapıldı. :30 am (1530 GMT) Çarşamba günü.


17 görüntüleme0 yorum

Komentarze


bottom of page