top of page

Petrol, yatırımcıların bankacılık krizini değerlendirmesiyle %1 yükseldi

Petrol fiyatları, bir bankacılık krizinin bu hafta küresel finans ve petrol piyasalarında satışlara yol açmasının ardından, Suudi Arabistan ile Rusya arasında yapılan toplantının Çin'deki güçlü talep beklentileriyle piyasaları sakinleştirmesinin ardından Cuma günü yaklaşık %1 arttı.

Brent ham petrolü vadeli işlemleri, Perşembe günü %1.4 artışla üç günlük kayıplarını kapatarak 81 sent yükselerek GMT 04.00'de varil başına 75.51 dolara yükseldi.

ABD West Texas Intermediate ham petrolü, bir önceki seansta %1.1 artışla kapandıktan sonra 78 sent yükselerek varil başına 69.13 dolara ulaştı.

Her iki kontrat da bu hafta bir yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesini gördü ve yaklaşık %10 ile Aralık ayından bu yana en büyük haftalık düşüşlerini kaydetmeye hazırlanıyor. Silicon Valley Bank (SVB) ve Signature Bank'ın (NASDAQ: SBNY ) çöküşünün ABD ve İsviçre hükümetlerini bankalarda likidite sağlamaya zorlamasıyla petrol ve diğer küresel varlıklar bu hafta altını kesti.

JPMorgan (NYSE: JPM) , "Petrol talebi yeniden fiyatlanıyor, ancak temellerde çok az değişiklik görüyoruz ve önümüzdeki haftalarda olası politika eylemlerine ilişkin güncellemeleri beklerken fiyat tahminlerimizi şimdilik değiştirmeden mali sektör oynaklığını aşma eğilimindeyiz." ) analistler bir notta, bir OPEC+ toplantısına ve Washington'un büyük olasılıkla stratejik rezervleri yeniden doldurmaya başlamak için harekete geçmesine atıfta bulundular.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve OPEC+ olarak bilinen Rusya dahil müttefiklerinin danışma komitesi 3 Nisan'da toplanacak.

National Australia Bank (OTC: NABZY ) analistleri bir notta, fiyatlarda daha fazla düşüşün OPEC+'yı ikinci çeyrekte tahmini bir stok artışını önlemek için arzı kısmaya sevk edebileceğini belirtti .

WTI, Aralık 2021'den bu yana ilk kez varil başına 70 doların altına düştü ve muhtemelen fiyatları ABD hükümetinin rekor düşük seviyelerde seyreden Stratejik Petrol Rezervini yeniden doldurmaya başlaması için yeterince cazip hale getirerek talebi canlandırıyor.

Analistlerin Çin'in talep toparlanmasına ilişkin beklentileri, Mart ayında ABD'nin Çin'e yaptığı ham petrol ihracatının yaklaşık iki buçuk yılın en yüksek seviyesine çıkmasıyla birlikte, hafta sonundaki fiyat artışını destekledi .

CMC Markets analisti Tina Teng, yaklaşan veriler ülke ekonomisinde iyi bir toparlanma olduğunu gösteriyorsa, Çin'in talep toparlanmasının petrol fiyatları için olumlu olacağını söyledi.

ANZ analistleri bir müşteri notunda, "Çin'de karayolu trafiği ve hava yolculuğu güçlü bir şekilde artarken, gelişmiş ekonomilerde iyileşme belirtileri ortaya çıktı." Dedi.


Bununla birlikte, bankalar arasındaki bulaşma riskleri, yatırımcıları hala gergin tutuyor ve daha fazla bir bozgunun küresel bir durgunluğu tetikleyebileceğinden ve petrol talebini azaltabileceğinden korktukları için emtia gibi varlıklara olan iştahlarını azaltıyor.

Teng, "Son dönemdeki bankacılık kargaşası, talep görünümü üzerinde baskı oluşturmaya devam edebilir. Enflasyon, merkez bankasının faiz artırımları ve finansal sistemlere güven ile ilgili bu sorunlar hızlı bir şekilde çözülemez."
6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page