top of page

Petrol, yatırımcıların daha sıkı arz ve büyüme görünümüne ağırlık vermesiyle yatay seyrediyor

Yatırımcılar, petrol talebini azaltabilecek küresel büyümenin zayıflamasına ilişkin endişelere karşı, OPEC+ üreticilerinin Mayıs ayından itibaren daha sıkı arz beklentisini tartarken, petrol fiyatları Pazartesi günü kabaca değişmedi.
Brent ham petrol vadeli işlemleri 5 sent düşerek varil başına 85.07 $'a gerilerken, ABD West Texas Intermediate ham petrolü 2 sent artışla 80.72 $ seviyesinde yer aldı.
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin Mayıs ayında başlayacak üretim kesintilerini açıklayarak yatırımcıları şaşırtmasının ardından her iki kontrat da geçen hafta art arda üçüncü kez yükseldi ve Kasım ayında görülen seviyelere geri döndü.
OPEC+ olarak bilinen grup, Suudi Arabistan liderliğindeki Orta Doğulu üreticilerden çoğunlukla ekşi ham petrol arzını kesecek.
Açıklamanın ardından dünyanın en büyük petrol ihracatçısı, Asya ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki müşterileri için Mayıs ayı ham petrol fiyatlarını yükseltti. Devlet petrol devi Suudi Aramco da (TADAWUL: 2222 ) birkaç Asyalı müşteriye, üretim kesintisine rağmen Mayıs ayında tam sözleşme hacimleri alacaklarını bildirdi.
ING'nin emtia araştırma başkanı Warren Patterson, "Düşüş eğilimi gösterenler, kesintiler ışığında talep görünümünü sorgularken, yükseliş eğilimi gösterenler artık ikinci yarıda daha da sıkı bir piyasa görüyor" dedi.
"Ben ikinci kamptayım ve yıl boyunca fiyatların buradan daha da yükseldiğini görüyorum."
Ayrı bir gelişmede, yatırımcılar, küresel pazara daha ekşi ham petrol getirebilecek kuzey petrol ihracatını yeniden başlatmak için Irak ile Kürdistan arasındaki müzakerelerin ilerleyişini izliyor.
Baker Hughes Co'nun Perşembe günkü raporuna göre, fiyatları daha da destekleyen ABD petrol kulelerinin sayısı geçen hafta iki düşüşle 590'a düşerken, gaz kulelerinin sayısı iki düşüşle 158'e geriledi, bu da ABD üretiminin yakın zamanda artmayacağına dair bir işaret. terim.
Küresel finans piyasalarında, yakından takip edilen ABD enflasyon raporunun bu hafta açıklanması, yatırımcıların faiz oranlarının yakın vadeli seyrini ölçmelerine yardımcı olabilir.
Analistler, Federal Rezerv'in son bankacılık krizi nedeniyle faiz artırımlarını yavaşlatabileceği yönündeki beklentilere rağmen, enflasyonun güçlü kalması durumunda borçlanma maliyetlerinin yine de yükselebileceğini söyledi.
Patterson, ING'nin faiz oranlarının yıl sonuna doğru düşebileceğini, Mayıs ayında bir artış daha ile faiz artırım döngüsünün yakında sona ermesini beklediğini söyledi.

"Piyasa muhtemelen artan sert iniş olasılığı konusunda daha endişeli" diye ekledi.
Sharp (OTC: SHCAY ) faiz artışları doları yükseltti ve petrol gibi dolar cinsinden emtiaları diğer para birimlerini tutan yatırımcılar için daha pahalı hale getirdi.10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page