top of page

Petrol, zayıf Çin ekonomik verileri ve 2023 için sürdürülen umutlarla karıştı

Çin'in yaklaşık yarım asırdaki en zayıf ekonomik büyümesini kaydetmesinin ardından Salı günü petrol fiyatları karıştı, COVID politikasında 2022 sonundaki U dönüşü ülkenin bu yıl yakıt talebinde iyileşme umutlarını desteklemeye devam ediyor.

Brent ham vadeli işlemleri 16 sent veya %0.2 artışla 84.62 $'a yükseldi ve önceki seanstaki %1'lik kaybın bir kısmını telafi etti.

ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri, Cuma günkü kapanışa göre 60 sent veya %0.8 düşerek 79.26$'a geriledi. Amerika Birleşik Devletleri'nin Martin Luther King Günü nedeniyle tatil yapması nedeniyle Pazartesi günü anlaşma olmadı.

ANZ emtia analistleri bir müşteri notunda, "Çin'in yeniden açılmasına ilişkin iyimserliğin hissiyatı artırmasıyla Brent ham petrolü son 10 günde yaklaşık %10 arttı. Ancak, küresel ekonominin geri kalanı için görünüm belirsiz" dedi.

ANZ ayrıca, deniz yoluyla yapılan ihracatın geçen hafta Nisan ayından bu yana en yüksek seviye olan günde 3,8 milyon varile yükselmesiyle, Rusya'dan gelen ham petrol arzındaki sıçramanın piyasaya ağırlık verdiğine işaret etti.

Çin'in gayri safi yurtiçi hasılası 2022'de %3 genişledi, "yaklaşık %5,5" olan resmi hedefi fena halde kaçırdı ve son çeyreğe sıkı COVID kısıtlamaları ve emlak piyasasındaki düşüşle sert bir darbe vurduğu için 1976'dan bu yana en kötü ikinci performansı işaret etti.

Pekin'in Aralık ayında sıfır COVID politikasından geri adım atması tüketimi desteklerken, zayıf ekonomik veriler analistlerin önceki tahminlerini hâlâ geride bırakıyor.

Salı günü yayınlanan veriler ayrıca Çin'in 2022'deki petrol rafinerisi üretiminin bir önceki yıla göre %3,4 düştüğünü, 2001'den bu yana ilk yıllık düşüşünü gösterirken, Aralık ayı günlük petrol üretiminin 2022'nin ikinci en yüksek seviyesine yükseldiğini gösterdi.

ING Bank'tan Büyük Çin Baş Ekonomisti Iris Peng, "2022'nin beklediğimizden daha güçlü bir şekilde sona ermesi ve önümüzdeki dönemde perakende harcamaların daha güçlü olacağına dair işaretlerle, 2023'teki GSYİH büyüme görünümü önceki görünümümüze göre iyileşti" dedi. Bir not.

Ancak Peng, Çin'in bu yıl Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'daki olası durgunluklar da dahil olmak üzere hâlâ önemli ters rüzgarlarla karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Yıllık Davos zirvesinde yayınlanan bir düşüş anketinde, ankete katılan özel sektör ve kamu sektörü ekonomistlerinin üçte ikisi bu yıl küresel bir durgunluk beklerken, yaklaşık %18'i bunu "son derece muhtemel" olarak değerlendiriyor.


Aynı zamanda, PwC tarafından üst düzey yöneticilerin görüşleri üzerine yapılan bir anket, şirketin on yıl önce anketi başlatmasından bu yana en iç karartıcı olanıydı.

Doların yedi ayın en düşük seviyesinden yükselmesi de petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor, çünkü daha güçlü bir dolar petrolü diğer para birimleri tutanlar için daha pahalı hale getiriyor.8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page