top of page

Petrol, zayıf Çin GSYİH verileri ve Libya üretiminin yeniden başlamasıyla geriledi

Petrol fiyatları, Çin'in ekonomik verilerinin büyümenin ikinci çeyrekte yavaşladığını göstermesi ve Libya'nın hafta sonu yeniden üretime başlamasıyla dünyanın 2 numaralı petrol tüketicisindeki taleple ilgili endişeleri artırmasının ardından Pazartesi günü düşüşünü ikinci seansa genişletti.

Brent ham petrolü vadeli işlemleri 72 sent veya %0,9 düşüşle 79,15 GMT'ye kadar varil başına 79,15 dolara ve ABD West Texas Intermediate ham petrolü 67 sent veya %0,9 düşüşle 74,75 dolardan işlem gördü.

Ulusal İstatistik Bürosu tarafından yayınlanan verilere göre, Çin'in gayri safi yurt içi hasılası, bir önceki çeyreğe göre Nisan-Haziran dönemine göre sadece %0,8 büyüdü ve pandemi sonrası toparlanma yurt içinde ve yurt dışında zayıflayan talep nedeniyle hızla sekteye uğradı.

ING'nin emtia araştırma başkanı Warren Patterson, "GSYİH beklentilerin altında geldi, bu nedenle Çin ekonomisi üzerindeki endişeleri hafifletmek için çok az şey yapacak" dedi.

NBS verileri, geçen ay dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısının güçlü ithalatına paralel olarak, bahar bakımının ardından operasyonlarını hızlandıran Çin rafinerilerinin Haziran ayında Mayıs ayında günlük %1,6 daha fazla ham petrol işlediğini gösterdi.

Patterson, "Görünen petrol talebi yıldan yıla güçlü bir hızla arttı, ancak piyasa manşet (GSYİH) rakamlarına odaklanmış görünüyor" dedi.

Singapur'daki 8VantEdge'de kıdemli bir portföy yöneticisi olan Stefano Grasso, Pekin'in herhangi bir yeni teşvik tedbirini zamanlama konusunda temkinli davranacağını ve emtia fiyatlarını yükseltme konusunda temkinli davranacağını söyledi.

Grasso, "Düşük fiyatlarla ham petrol stokluyorlar ve tüm teşviklerle devam etmeden önce durgunluğun Batı'yı vurmasını bekliyorlar" dedi.

Fiyatlar, geçen hafta her iki kriterin de art arda üçüncü kez kazanç elde etmesinin ve Libya'daki petrol sahalarındaki üretimin durdurulmasının ve Shell'in (LON: RDSa) Nijerya ham petrolünün ihracatını durdurarak arzı sıkılaştırmasının ardından Nisan ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından yumuşadı.

Dört petrol mühendisi ve petrol bakanlığı, Perşembe günü kapatılan üç Libya petrol sahasından ikisinin, günde toplam 370.000 varil (bpd) üretim kapasitesine sahip Sharara ve El Feel'in Cumartesi akşamı yeniden başladığını söyledi.


108 alanı kapalı kaldı. Eski bir maliye bakanının kaçırılmasını protesto etmek için üretim durduruldu.

İki kaynak Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya'da batı limanlarından petrol ihracatının Temmuz ayından itibaren önümüzdeki ay günde yaklaşık 100.000-200.000 varil düşeceğini söyledi.7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page