top of page

Petrol zayıf Çin verisi üzerine düştü; Eylül ayından bu yana ilk aylık kazanç bekleniyor.

- Petrol, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin'deki zayıf ekonomik verilerin talep hissiyatı üzerinde baskı oluşturmasıyla Çarşamba günü düştü, ancak Orta Doğu'da artan çatışmaların arz endişelerini artırması nedeniyle fiyatlar Eylül ayından bu yana ilk aylık yükselişini gerçekleştirecek şekilde belirlendi.

Bugün vadesi dolacak Mart ayına ait Brent ham vadeli işlemleri GMT 04:41 itibarıyla 27 sent veya %0,3 düşerek varil başına 82,60 dolara geriledi. Daha aktif işlem gören Nisan kontratı 26 sent düşerek 82,24 dolara geriledi.

ABD Batı Teksas Orta ham petrol vadeli işlemleri 23 sent veya %0,3 düşüşle varil başına 77,59 dolara geriledi.

Çarşamba günü yapılan resmi bir fabrika anketine göre, dünyanın ikinci büyük ekonomisi ve petrol tüketicisi olan Çin'de imalat faaliyeti Ocak ayında üst üste dördüncü ay daraldı ve ekonomik ivmenin 2024'ün başında zayıfladığını gösterdi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) de aralarında bulunduğu birçok analistin tahminleri, 2024'teki petrol talebindeki artışın esas olarak Çin tüketiminden kaynaklanacağını ve yavaşlayan ekonomiye ilişkin işaretlerin bu görünümleri zayıflatacağını öngörüyor.

ING Bank baş ekonomisti Lynn Song, bir notunda "Çin imalat sektörü, zayıf yurt içi toparlanma ve zayıf dış talep nedeniyle baskı altında kalmaya devam ediyor" dedi.

Ancak İsrail-Hamas savaşının, ABD ile İran yanlısı Husi militanları arasında Kızıldeniz'de petrol ve doğal gaz tankerlerinin nakliye rotalarını kesintiye uğratan ve teslimatı artıran bir deniz çatışmasına dönüşmesi nedeniyle her iki petrol göstergesi de bu ay yükselişe geçecek. maliyetler. Bölgedeki diğer İranlı militan gruplar da Irak, Suriye ve Ürdün'deki ABD güçlerini vurdu.

Hem Brent hem de WTI'nın Ocak ayında %7'nin üzerinde artması bekleniyor.

Yine de Orta Doğu'da genişleyen çatışmalar fiili üretimi durdurmadı ve petrol talebindeki düşüşe ilişkin endişeler, jeopolitik kaygılardan elde edilen kazanımları hafifletti.

Tony Sycamore, "Burada ham petrolde doğrudan yükselişe geçmenin ana sorunu, teknik tablonun düşüş eğiliminde olması ve geçen hafta Ürdün-Suriye sınırı yakınında ABD birliklerine düzenlenen ölümcül insansız hava aracı saldırısı da dahil olmak üzere son olayları henüz yakalayamamış olmasıdır" dedi. IG'de bir pazar analisti.

ABD Başkanı Joe Biden, daha fazla ayrıntı vermeden saldırıya nasıl karşılık vereceğine karar verdiğini söyledi ancak Ortadoğu'da daha geniş bir savaşın önlenmesini istediğini ekledi.

İsrail-Filistin ihtilafıyla ilgili olarak Hamas Salı günü yaptığı açıklamada, Gazze'deki çatışmalara ateşkes getirilmesi yönünde bir öneri aldığını ve üzerinde çalıştığını söyledi. Bu, savaşın Kasım ayında dağılan ilk ve tek kısa süreli ateşkesinden bu yana en ciddi barış girişimi gibi görünüyordu.

Ancak Sycamore, piyasanın Gazze'deki ateşkesin Husilerin Kızıldeniz'deki saldırılarını mutlaka durdurmayacağından endişe duyduğunu söyledi.


Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) ABD envanter verileri karışıktı. API rakamlarını aktaran piyasa kaynaklarına göre, ham petrol stokları 26 Ocak'ta sona eren haftada 2,5 milyon varil düştü. Benzin stokları 600.000 varil artarken damıtılmış stoklar 2,1 milyon varil düştü.

ABD hükümetinin petrol stoklarına ilişkin verileri Çarşamba günü ilerleyen saatlerde yayınlanacak.6 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page