top of page

Petrol, zayıf ABD ekonomik verilerinin resesyon korkularını artırmasıyla düştü

Petrol Perşembe günü, zayıf ABD ekonomik verilerinin potansiyel bir küresel durgunluk ve talep azalmasına ilişkin endişeleri artırmasıyla düştü, ancak OPEC+'ın üretim kesintilerini duyurmasının ve ABD petrol stoklarının düşmesinin ardından gösterge fiyatlar haftalık yükselişe yöneldi.

Brent ham vadeli işlemleri 74 sent veya %0.9 düşüşle 0344 GMT itibariyle varil başına 84.25 dolara geriledi. West Texas Intermediate ABD ham petrolü 73 sent, yine %0,9 düşüşle varil başına 79,88 dolara geriledi.

Brent ve WTI, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve OPEC+ olarak bilinen bir grup Rusya'nın da aralarında bulunduğu müttefiklerin gönüllü üretim kesintileri sözü vermesinin ardından, bu hafta şimdiye kadar %5,5'in üzerinde artış kaydetti ve art arda üç haftalık artışa yöneldi.

ANZ Research bir notta, "Ham petroldeki ralli, zayıf ekonomik verilerin yarattığı ters rüzgarlarla mücadele ederken durakladı. Bu, daha olumlu temelleri dengeledi."

ABD hizmet sektörü, talebin soğumasıyla Mart ayında beklenenden daha fazla yavaşlarken, hizmet işletmelerinin ödediği fiyatların bir ölçüsü yaklaşık üç yılın en düşük seviyesine geriledi ve bu da Federal Rezerv'in enflasyonla mücadelesini hızlandırdı.

Yeni Zelanda merkez bankası Çarşamba günü faiz oranlarını beklenenden fazla artırdı ve Hindistan muhtemelen gösterge faiz oranlarını artıracak sıradaki ülke olacak.

Bu arada, Şubat ayında ABD'deki iş ilanları yaklaşık iki yılın en düşük seviyesine geriledi ve bu da işgücü piyasasının soğuduğunu gösteriyor. Bir yığın yumuşak ekonomik veri piyasa duyarlılığını bozdu, resesyon korkularını körükledi ve yatırımcıları riskten kaçınma stratejileri benimsemeye sevk etti.

ABD dolar endeksi , son iki ayın en düşük seviyesinden toparlanarak Perşembe günü güçlendi. Ham petrol diğer para birimleri sahipleri için daha pahalı hale geldiğinden, daha güçlü bir dolar petrol talebini azaltabilir.

National Australia Bank (OTC) analistleri Baden Moore ve Adam Skelton, "ABD ekonomik görünümündeki yavaşlama, ABD petrol fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı yapıyor, ancak petrol fiyatlarında çeyreğin sonuna kadar daha fazla artış beklemeye devam ediyoruz" dedi. : NABZY ), bir not yazdı.

Piyasayı destekleyen, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan, Asyalı alıcılar için amiral gemisi ham petrolün fiyatlarını art arda üçüncü kez artırdı.

ANZ Research, "Bu, bölgedeki talebin daha da güçlendiğine işaret ediyor." Dedi.


Hükümet verilerine göre, ABD ham petrol stokları geçen hafta 3,7 milyon varil düşerek tahminlerin yaklaşık 1,5 milyon varil üzerinde düştü. [ÇED/G]

Benzin ve distilat stokları da sırasıyla 4,1 milyon varil ve 3,6 milyon varil düşerek beklenenden fazla düştü.

5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page