top of page

Petrol, zayıf talep görünümü devam ederken kayıplarını artırıyor

En büyük ham petrol alıcısı Çin'den gelen kasvetli ekonomik verilerin küresel durgunluk korkularını yeniden canlandırmasıyla petrol fiyatları Salı günü düştü.
Brent ham petrol vadeli işlemleri 0313 GMT'ye kadar 73 sent veya %0.8 düşüşle varil başına 94.37$'a geriledi. WTI ham petrol vadeli işlemleri 44 sent veya %0.5 düşüşle varil başına 88.97$'a geriledi.
Petrol vadeli işlemleri önceki seansta yaklaşık %3 düştü.
Çin'in merkez bankası, ekonomi Temmuz ayında beklenmedik bir şekilde yavaşlarken, fabrika ve perakende faaliyeti Pekin'in sıfır-COVID politikası ve bir emlak krizi tarafından sıkıştırılırken talebi canlandırmak için borç verme oranlarını düşürdü.
IG Group'tan piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, "Çin'in Temmuz ayı ekonomik verilerinin önceden beklenenden daha karamsar bir büyüme tablosu çizmesi ve bu da talep görünümüne ilişkin endişelerin yenilenmesine yol açması nedeniyle emtia fiyatları genel olarak baskı altındaydı" diye yazdı.
Çin'in akaryakıt ürünü ihracatının, Pekin'in daha fazla kota açıklamasının ardından, zaten soğuyan rafineri marjlarına baskı eklemesinin ardından Ağustos ayında bir yılın en yüksek seviyesine çıkması bekleniyor.
Yatırımcılar ayrıca 2015 İran nükleer anlaşmasını canlandırmak için yapılan görüşmeleri de izledi. Analistler, İran ve ABD'nin Avrupa Birliği'nden İran'ın petrol ihracatına yönelik yaptırımları kaldıracak bir teklifi kabul etmesi halinde piyasaya daha fazla petrol girebileceğini söyledi.
Bir AB yetkilisi, İran'ın Pazartesi günü Avrupa Birliği'nin 2015 nükleer anlaşmasını kurtarmak için "nihai" taslak metnine yanıt verdiğini, ancak İran'ın metne yanıtı hakkında ayrıntı vermediğini söyledi. İran dışişleri bakanı, ABD'yi kalan üç sorunu çözmek için esneklik göstermeye çağırdı.
ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA) Pazartesi günkü verimlilik raporunda, ABD'de büyük ABD kaya petrolü havzalarındaki toplam üretimin Eylül ayında 9.049 milyon varile yükselerek Mart 2020'den bu yana en yüksek seviyeye çıkacağını söyledi.

Piyasa katılımcıları , Salı günü daha sonra açıklanacak ABD ham petrol stoklarına ilişkin endüstri verilerini bekliyorlardı . Reuters'in Pazartesi günü yaptığı ön ankete göre, petrol ve benzin stokları geçen hafta düşerken distilat stokları yükseldi. [ÇED/G]
Altı ayda varil yüklemesi üzerinden ön-ay WTI vadeli işlemlerinin primi Salı günü varil başına 3,46$'da kaldı ve dört ayın en düşük seviyesi oldu ve bu da hızlı arzdaki sıkılığın gevşediğini gösteriyor.


6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page