top of page

Petrolde 'Çin düşüşü' sürüyor

Çin'de salgının artmasıyla talebin baskılanacağına ilişkin beklentiler dolayısıyla petrol fiyatlarında görülen düşüş haftanın ikinci işlem gününde de devam ediyor.

Petrol fiyatları OPEC+ toplantısına odaklanırken, Çin'de vakaların artışıyla talebin kısıtlanacağına ilişkin beklentiler fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı yapmaya devam etti.

ABD ham petrolü 105 dolar seviyesinde işlem görürken, Brent petrol de 111 dolara geriledi.

Bununla birlikte Brent petrolde kontratlar arasındaki makas fiyatların yukarı yönlü gideceği sinyali vermeye devam etti. Brent petrolde yakın tarihli kontratların sonraki tarihli kontratlardan daha pahalı olduğu gözlendi.

Petrol piyasasında Çin'deki salgının durumu yakından izleniyor

Çin'de salgının yayılması küresel piyasalar tarafından yakından izlenirken, ülkenin finans merkezi Şanghay'da vakalarda yeni rekorlar kaydediliyor.


Şehir yönetiminin resmi WeChat hesabından yaptığı açıklamaya göre 28 Mart itibariyle bölgede 4 bin 381 asemptomatik ve 96 semptomatik vaka kaydedildi. Bu rakam vakaların rekor seviyeye çıktığını gösterdi.

Eyalet statüsünde müstakil yönetime sahip, ülkenin en büyük büyük şehirlerden Şanghay'da bir önceki gün 50 semptomatik ve 3 bin 450 asemptomatik vaka saptanmıştı. Kentte son günlerde hastalığa dönüşen vaka sayısı ile belirti göstermeyen vaka sayısı arasında büyük fark olması dikkati çekiyor.


Dikkatler OPEC+ toplantısında

Petrolde tüm dikkatler Perşembe günü yapılacak OPEC+ toplantısına çevrildi.

OPEC+, Ukrayna krizi nedeniyle fiyatlardaki artışa ve tüketicilerin daha fazla arz talebine rağmen, Mayıs ayında petrol üretiminde ılımlı artışa gitme planlarına sadık kalacak görünüyor.

Ağustos 2021'den bu yana üretim hedefini her ay günde 400 bin varil artıran OPEC+ geçen yılki toplantıda üretimi Mayıs ayında günde 432 bin varil artırma konusunda anlaşmıştı.

ABD de dahil olmak üzere petrol tüketicisi birçok ülke, ham petrol fiyatlarının yükselerek bu ay varil başına 139 doların üzerine çıkmasıyla üreticileri üretimlerini daha fazla artırmaya çağırdı.

7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page