top of page

Petrolde arz endişesi

Petrol piyasasında son dönemde etkili olan arz endişesi ve merkez bankalarının yükselen enflasyonla mücadele için daha yüksek faiz oranlarına ihtiyaç duyulacağına dair taahhütlerin de eklenmesiyle haftaya prim kazanarak başladı.

Petrol, tradersların önde gelen merkez bankalarının yükselen enflasyonla mücadele için daha uzun süre, daha yüksek faiz oranlarına ihtiyaç duyulacağına dair taahhütlerine karşı arz görünümüne yönelik endişelerle yeni haftada yükselerek başladı.

ABD ham petrolü, geçen hafta yüzde 2,5 prim kazandıktan sonra erken düşüşü tersine çevirerek varil başına 94 dolara yükseldi.

Libya'da, başkentteki milisler arasındaki çatışmalar, Avrupa bir enerji krizinden sarsılırken petrol sevkiyatlarını tekrar riske atabilecek daha fazla karışıklık korkuya yol açtı.

Bu arada İran, Avrupa Birliği'nin nükleer anlaşmayı canlandırma önerisiyle ilgili ABD ile yapılan alışverişlerin önümüzdeki aya kadar süreceğini ve artan petrol akışının önünü açacak bir anlaşmanın yakın olduğu yönündeki spekülasyonları azaltacağını söyledi.


Ham petrol, merkez bankalarının agresif bir şekilde politikaları sıkılaştırması ve tüketime zarar vermesi nedeniyle küresel büyümenin yavaşlayacağı endişesiyle üst üste üçüncü aylık düşüş yolunda ilerliyor.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, daha yüksek oranlara ihtiyaç duyulduğu konusunda uyarırken, üst düzey bir Avrupa Merkez Bankası yetkilisi, bölge ekonomisi resesyona girse bile devam etmekten başka “çok az seçenek” olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan, zayıflığa karşı koymak için geçen hafta Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin, diğer üyelerden destek alarak üretimi kısma olasılığını gündeme getirdi. Ayrı olarak, Kazakistan ham petrolü için bir ihracat terminalinden yapılan yüklemelerde kesintiler yaşandı.

Singapur'daki Vanir Global Markets Genel Müdürü James Whistler, "Şahin merkez bankalarının daha yüksek faiz oranlarını ve yumuşak bir ekonomik görünümü körüklemelerine rağmen, arz yönlü sorunların yükselişi sürdürmesi nedeniyle petrol yükselmeye devam ediyor. Kongo ve Libya'nın Suudi Arabistan'ın görüşlerini desteklemesiyle OPEC üretim kesintisi için bir ivme varken, Kazakistan'ın devam eden arz sorunları var" dedi.

10 görüntüleme0 yorum
bottom of page