top of page

Petrolde barış görüşmelerine ilişkin endişeler sıçrama yarattı

Rusya'nın görüşmelerde ilerleme sağlandığına yönelik haberleri yalanlamasının ardından petrolde fiyatlar yeniden yükselişe geçti.

Petrolde Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin gelişmeler fiyatlar üzerinde ana belirleyici olmaya devam ediyor.

Kremlin tarafından gelen görüşmelerde ilerleme sağlanmadığına yönelik açıklama sonrası petrol fiyatları yine yükselişe geçti.

Kremlin'in açıklaması sonrasında Perşembe günü yüzde 8'i aşan yükseliş kaydeden ABD tipi ham petrol yeni işlem gününde de 105 dolar seviyesine yükseldi. Brent petrol de yüzde 2'ye yaklaşan yükselişle 108 dolar seviyesinden işlem gördü.

Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili gelişmeler piyasalarda oynaklığı da artırdı. ABD tipi ham petrolde 9 dolar, Brent petrolde ise 5 dolarlık fiyat oynaklıkları kaydedildi.

Oanda Asya Pasifik Kıdemli Piyasa Analisti Jeffrey Halley, piyasada güniçinde daha fazla oynaklık beklediklerini söyleyerek, önümüzdeki ay petrol fiyatlarında 100-120 dolarlık bir bantta işlemlerin geçeceğini öngördüklerini belirtti.


Bu arada petrolde arz tarafına yönelik açıklamalar da devam etti. Libya, OPEC'in enerji krizini yavaşlatmak için üretimi artırması gerektiğini ifade etti. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman da Japonya Başbakanı Kishida'ya krallığın petrol piyasasındaki denge ve istikrarı korumaya kararlı olduğunu söyledi.

Kremlin'den piyasaları geren açıklama Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, "FT'nin Ukrayna ile görüşmelerde ilerleme olduğu haberi tam doğru değil, doğru olan bazı noktaları var, ancak tamamının doğru olduğunu söyleyemeyiz" diye konuşmuştu. Peskov Ukrayna ile müzakerelerin devam etmesinin beklendiğini, Ukrayna tarafı müzakerecilerinin acele etmediğini söyledi. FT gündeme getirmişti Financial Times’ın görüşmelerle ilişkili üç kişiye dayandırdığı haberinde, Ukrayna ve Rusya'nın ateşkesin yanı sıra Kiev’in tarafsızlık ilan etmesi ve silahlı kuvvetlerine ilişkin sınırlamaları kabul etmesi halinde Rusya’nın geri çekilmesini içeren 15 maddelik geçici bir barış planında önemli ilerleme kaydettiği ifade edilmişti. Haberde, “Kaynaklar, Ukraynalı ve Rus müzakerecilerin pazartesi günü ilk kez kapsamlı şekilde ele aldığı planın, Kiev’in NATO’ya katılma hedeflerinden vazgeçmesini ve ABD, İngiltere ve Türkiye gibi müttefiklerine korunma karşılığında yabancı askeri üslere veya silahlara ev sahipliği yapmamaya söz vermesini içeriyor” denilmişti.
7 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page