top of page

Petrolde 'daha yavaş sıkılaşma' canlılığı

Petrol, ABD ham petrol stoklarındaki büyük düşüşün ardından primlerini artırırken, Fed’in daha yavaş bir faiz oranı artışı beklentisi emtiaları canlandırdı.

Fed Başkanı Jerome Powell'ın faiz artışlarının hızının bir noktada yavaşlayacağını belirtmesi tüm emtia sınıflarında olduğu gibi petrolde de prim getirdi.

ABD ham petrolü 99 dolara yaklaşırken, Brent petrol de 107 doları aştı.

ABD'de resmi verilere göre, ham petrol stokları Mayıs sonundan bu yana en büyük düşüşünü kaydederken, ihracat rekor seviyeye yükseldi. ABD ham petrolü ile Brent petrol arasındaki fark, Rusya'daki akışlardaki azalmanın Avrupa piyasasında sıkışmayı artırmasıyla genişlemeye devam ediyor.

Fed, artan enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını 75 baz puan artırırken, Başkan Jerome Powell, zamların hızının bir noktada yavaşlayacağını söyledi. Petrol son zamanlarda yatırımcıların ekonomik yavaşlama konusundaki endişeleri ve piyasayı sıkılaştırdığına dair işaretlerle dalgalanmıştı.

Seul merkezli VI Investment Kıdemli Emtia Analisti Will Sungchil Yun, "Powell'ın yorumları bazı enflasyonist endişelerini hafifleterek petrol dahil olmak üzere risk varlıklarına yönelik genel iştahı artırdı. Ham petrol, varil başına 100 dolar civarında işlem görmeye devam edecek” dedi.4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page