top of page

Petrolde Stok Verisi Kafa Karıştırdı

Petrol fiyatları, toplam ham petrol stokları geçen hafta 2,32 milyon varil artarken en önemli depolama merkezlerinden olan Cushing, Oklahoma’daki tesiste stokların 3,7 milyon varil düşmesiyle geriledi.


Petrol fiyatları, ABD’de özel sektör stok verilerinin karışık bir görünüme işaret etmesiyle düştü. Küresel gösterge Brent yüzde 0,5 gerilerken Batı Teksas Petrolü yüzde 0,7 geriledi.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün verilerine göre, toplam ham petrol stokları geçen hafta 2,32 milyon varil artarken en önemli depolama merkezlerinden olan Cushing, Oklahoma’daki tesiste stoklar 3,7 milyon varil düştü.


OPEC ülkeleri gelecek hafta üretim politikalarını değerlendirmek için toplanacak. Rusya, OPEC’in üretimi günlük 400 bin varil artırma konusunda anlaşmasını bekliyor.


Blackrock CEO’su Larry Fink, ham petrolün büyük ihtimalle varil başına 100 dolara ulaşabileceğini belirtirken Goldman Sachs analistleri ise küresel petrol talebinin günlük 99 milyon varili geçtiğini ve yakın bir zamanda salgın öncesi seviye olan günlük 100 milyon varile ulaşabileceğini belirtti.


Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, salı günü yaptığı açıklamada ABD’nin yüksek benzin fiyatları konusunda hala endişeli olduğunu ve OPEC’e basdkı yapmaya devam edeceğini söyledi.


Aralık vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında varil başına 85,94 dolardan işlem görüyor.


Aralık vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında varil başına 84,06 dolar civarında bulunuyor.

6 görüntüleme0 yorum
bottom of page