top of page

Petroldeki büyük çıkışın ivmesi tükense de haftalık artış yaşanacak



Cuma günü petrol Asya’da düşüş yaşadı. Yatırımcılar, Omicron’un küresel ekonomik toparlanmayı ve yakıt talebini etkilemeyeceğine yönelik artan güven sayesinde yaşanan ralliden elde ettikleri kârı garantiledi.

Brent %3,46 artışla 73,97 dolar olurken WTI %3,92 yükselişle 70,58 dolara ulaştı. Kâr realizasyonuna rağmen her ikisi de yedi hafta içinde ilk kez bu hafta %6 üzerinde artış yaşama yolunda ilerliyor.

Petrol, Omicron’un 2021 Kasım sonunda ortaya çıkmasından beri yaşadığı kaybın yaklaşık yarısını telafi etti.

Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee, Bloomberg’e yaptığı açıklamada “Omicron’la ilgili korkular bir nebze yatışsa da dün yaşanan yaygın düşüşler, henüz gerçekten bitmediğini gösteriyor.” dedi.

“Şimdilik Brent’in 70-75 dolar aralığında işlem yaptığını görüyoruz ancak Omicron, ilk beklendiği kadar büyük bir tehdit olmadığını gösterirse işte o zaman Brent’in, 2022’de 80 dolar üzerine tekrar çıkacağını düşünüyorum.”


Buna ek olarak OANDA analisti Jeffrey Halley’nin söylediğine göre Japonya’dan gelen bir çalışma, Omicron’un Delta’dan dört kat daha fazla bulaşıcı olduğunu gösterdi ve bu da bazı satış faaliyetlerine yol açtı.

“Petrol büyük bir çıkış yaşadı. Bu, kısa vadeli paranın bir kısmını kâra dönüştürmek için bahane oldu.”

Satıcılar ayrıca Çin’de Evergrande Group ve Kaisa Group Holdings Ltd.’nin dolar borçlarında resmi olarak temerrüde düşerek Fitch Ratings’in iki devi de “kısıtlı temerrüt” derecesine çekmesine yol açtıktan sonra da sahnedeydi.

Bu derece düşüklüğü, Çin’in emlak sektöründe ve genel ekonomide durgunluk olabileceği korkularını artırdı.

9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page