top of page

Petroldeki toparlanma, İsrail-Hamas savaşının etkisine ilişkin gerçeklik kontrolüyle durakladı

Petrol, İsrail-Hamas savaşının tırmanmasından bu yana yalnızca bir gün işlem gördü, ancak tüccarlar çatışmanın etkisinin gerçekliğini kontrol etmek için piyasadaki toparlanmayı duraklatma düğmesine bastı bile.

Pazartesi günü hem ABD ham petrolü hem de İngiltere'deki emsal Brent fiyatlarının %4'ün üzerinde yükselişinin ardından, Asya'da iki petrol göstergesi Salı günü öğle saatlerinde negatifte işlem gördü. Petroldeki yükselişteki duraklama, Orta Doğu'da üretilen, ticareti yapılan veya Orta Doğu'dan sevk edilen kaç varil petrolün bölgedeki son gerilimler nedeniyle zor durumda kalacağına dair güvenilir tahminlerin bulunmaması nedeniyle geldi.

Singapur yerel saatiyle 12:01 itibarıyla (00:01 Doğu ABD), New York'ta işlem gören West Texas Intermediate veya WTI , Kasım teslimi ham petrol 36 sent veya %0,4 düşüşle varil başına 86,02 dolara geriledi.

Pazartesi günü ABD ham petrol göstergesi, seansın zirvesinde neredeyse 4,50 dolar artarak 87,23 dolara ulaştıktan sonra 3,59 dolara yükseldi.

Londra'da işlem gören Brent Aralık kontratı 34 sent veya %0,4 düşüşle 87,81 dolara geriledi.

Önceki seansta Brent, WTI gibi seansın en yüksek seviyesinde yaklaşık 4,50 dolar yükselerek 89 dolara ulaştıktan sonra 3,57 dolarda kapattı.

New York enerji hedge fonu ortağı John Kilduff, küresel enflasyon ve durgun Avrupa büyümesine ilişkin endişelere rağmen, piyasanın Eylül ayında olduğu gibi tekrar kendi önüne geçmesini önlemek için petroldeki herhangi bir ralliyi frenlemenin önemli olduğunu söyledi. Yine Sermaye.

Ortadoğu'daki çekişmenin petrol piyasaları üzerindeki etkisi konusunda deneyimli bir yorumcu olan Kilduff, "Beni yanlış anlamayın, şu anda sürmekte olan savaş büyük" dedi. “Fakat OPEC+'nın halihazırda uyguladığı arz kısıtlaması dışında, petrol ticareti gerçekten de bu çatışma nedeniyle boğuluyor mu? Yoksa petrol sadece bölgedeki genel gerilime sempatiyle mi artıyor?”

Kilduff, "Böyle durumlarda petrole bir miktar jeopolitik risk atfetmek sorun değil, ancak jeopolitik riskin kendisi ticaret için bedava bir öğle yemeği haline gelecek kadar değil" dedi. “Şu an itibariyle, yalnızca bu savaş nedeniyle varillerde anlamlı bir azalma olacağına dair bir kanıt yok ve buna Hamas'ın her türlü destekçisi olan İran'dan petrol ihracatına yönelik herhangi bir kısıtlama da dahil. Buna dair kanıt elde edene kadar ham petrol fiyatları geçen hafta olduğundan çok daha yüksek seviyelerde işlem görmemelidir."

Petrol fiyatları geçen hafta beş haftanın en düşük seviyesine geriledi; WTI 81,50 dolara, Brent ise 83,44 dolara geriledi.

Pazartesi günü petrol piyasalarına destek veren Suudi Enerji Bakanı Abdulaziz bin Salman, OPEC+ olarak bilinen küresel petrol üreticileri grubunun üretim kesintilerinin devam edeceğini söyledi.

OPEC+ kesintilerin devam edeceğini söylüyor ancak İran'ın arzına ilişkin herhangi bir bilgi yok

OPEC+'ya ortaklaşa liderlik eden Suudiler ve Ruslar, aralarında günlük 1,3 milyon varillik arzı durdururken, 23 ülkeden oluşan ittifakın geri kalanı da 2 milyon varil veya daha fazla bir kısıntıya katkıda bulunuyor.

Abdülaziz, Riyad'da düzenlenen bir iklim konferansının oturum aralarında yaptığı konuşmada, "Gerçekten söyleyebileceğim en iyi şeyin OPEC+'nın bütünlüğüne meydan okunmaması olduğuna inanıyorum." dedi. "En kötüsünü yaşadık, korkunç bir durumla karşılaşmak zorunda kalacağımızı düşünmüyorum"

"Evet, ne yapacağımıza karar vermekte gecikebiliriz ama bir-iki ayı, üç-dört ayı, beş ayı aşsa bile ihtiyati yaklaşımdan vazgeçmem."

Ancak piyasanın asıl beklediği İran arzında herhangi bir değişiklik olduğuna dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

İran'ın durumu önemli çünkü İran'ın her zaman Hamas'ın arkasında olduğu zımnen biliniyor. İran Dini Lideri Ali Hamaney'in bir danışmanı da bu düşünceyi güçlendirmek için Tahran'ın İsrail'e karşı 1000'den fazla kişinin ölümüne yol açan ve düzinelerce İsraillinin militan grubun kara kuvvetleri tarafından kaçırılmasına yol açan operasyonu desteklediğini söyledi.

İsrailliler, kendi topraklarında şimdiye kadarki en kötü saldırılardan birine karşılık verme sözü verirken, Tahran'a karşı ya Kudüs tarafından tek taraflı olarak ya da ABD'nin ortak gücüyle yapılacak bir karşı angajmanın petrol ticareti üzerinde sonuçları olabilir.

Washington, 2022'nin sonlarından bu yana, Amerikan yaptırımlarını aşarak İran'ın petrol ihracatındaki artışı görmezden geldi. Washington'un önceliği, OPEC kesintilerinin gelmesiyle dünyaya daha fazla imkan tanıyacak şekilde Tahran'la gayrı resmi bir yumuşama sağlanmasıydı.

Sonuç olarak, İran petrol üretiminin bu yıl günde yaklaşık 700.000 varil arttığı tahmin ediliyor; bu, ABD kaya petrolünün ardından 2023'teki ikinci en büyük artan arz kaynağı. Beyaz Saray artık İsrail'i desteklemek amacıyla İran'a yönelik yaptırımları uygulayabilir.

Geçtiğimiz hafta başında petrol, OPEC+'nın agresif kesintilerine tepki olarak WTI için 95 dolardan ve Brent için 97 dolardan fazla bir yılın en yüksek seviyelerine ulaştı.

Bu noktadan sonra, ABD Hazine tahvili getirilerinin 16 yılın en yüksek seviyelerine ulaşması ve doların 10 ayın zirvesine yükselmesiyle makro ve ekonomik faktörler zemininde piyasa altüst olurken, ABD'nin 1 numaralı yakıt ürünü olan benzin tüketimi de darbe aldı. 25 yılın mevsimsel en düşük seviyesi. Spesifik olarak, ABD ham petrolü geçen hafta %9 düştü ve Brent %11 ile Mart ayından bu yana en büyük haftalık düşüşünü yaşadı. Bu, petrolde son üç aydaki herhangi bir haftalık yükselişten daha derin bir satış dalgasıydı.


11 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page