top of page

Piyasa ABD enflasyon verilerini beklerken petrol sakin

Petrol fiyatları Çarşamba günü, piyasanın günün ilerleyen saatlerinde Federal Rezerv'in gelecekteki faiz artırımlarına ilişkin politikasını etkilemesi muhtemel olan ABD enflasyon verilerini beklemesiyle çoğunlukla sabit kaldı.

Brent ham petrolü, 0403 GMT itibarıyla 3 sent artışla varil başına 85.64 dolara yükselirken, US West Texas Intermediate 2 sent düşüşle varil başına 81.51 dolara geriledi.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırım döngüsünü sona erdirmeye yaklaştığı ve bunun da diğer para birimlerini tutan alıcılar için dolarla fiyatlandırılan petrolü daha ucuz hale getirdiğine dair iyimserliğin ortasında fiyatlar Salı günü yaklaşık %2 yükselmişti.

Reuters'in ekonomistler tarafından yapılan bir anketine göre, ABD tüketici fiyat endeksinin Mart ayı çekirdek enflasyonunun aylık bazda %0,4 ve yıllık bazda %5,6 arttığını göstermesi bekleniyor.

Philadelphia Federal Rezerv Bankası Başkanı Patrick Harker Salı günü yaptığı açıklamada, ABD merkez bankasının yakında faiz oranlarını yükseltmeyi bırakabileceğini hissettiğini söylerken, Minneapolis Federal Rezerv Bankası Başkanı Neel Kashkari, şu anda Fed'in tercih ettiği tedbire göre %5 oranında olan enflasyona inandığını söyledi. , bu yılın sonuna kadar "üçlerin ortasına" ulaşacak.

IG'de bir piyasa analisti olan Yeap Jun Rong, müşterilere yazdığı bir notta, "beklenenden yüksek herhangi bir enflasyon baskısının, Haziran'da 25 baz puanlık bir faiz artırımına zemin hazırlayabileceğini" söyledi.

Bu arada, Amerikan Petrol Enstitüsü'nden (API) alınan veriler, Reuters tarafından ankete katılan sekiz analistin 600.000 varil düşüş tahminlerine karşın, 7 Nisan'da sona eren haftada ham petrol stoklarının yaklaşık 380.000 varil arttığını gösterdi.

Aynı zamanda, API raporuna göre benzin stokları yaklaşık 450.000 varil artarken, analistler 1.6 milyon varil düşüş bekliyorlardı.

ABD hükümeti stok verilerini Çarşamba günü saat 10:30'da (1430 GMT) yayınlayacak.

Salı günü Uluslararası Para Fonu, petrol talebi için bir başka olumsuzluk olarak, yüksek faiz oranlarının etkisine atıfta bulunarak 2023 küresel büyüme görünümünü düşürdü.


Piyasa, enflasyon verilerinin yanı sıra Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Uluslararası Enerji Ajansı'nın sırasıyla Perşembe ve Cuma günü açıklayacağı aylık raporlarla petrol talebi ve arzına ilişkin daha netlik bekliyor.

Salı günü ABD Enerji Bilgi İdaresi, OPEC ülkelerinin 2023'ün geri kalanı için petrol üretimi tahminini günde 0,5 milyon varil düşürdü ve 2023 dünya petrol talebi büyüme tahminini günde 40.000 varil düşürdü.
7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page