top of page

Piyasa ABD Merkez Bankası'nın faiz görünümünü beklerken petrol sakinleşiyor

Yatırımcılar ABD Merkez Bankası'nın Haziran ayı toplantısının sonucunu, Çin'den gelen önemli ekonomik verileri ve ABD ham petrol stoklarına ilişkin hükümet verilerini beklerken, Çarşamba günü Asya sabah ticaretinde petrol fiyatları hafif yükseldi .
Brent ham petrol vadeli işlemleri 9 sent veya %0.1 artışla 74.38 ABD Doları oldu. ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü 1 sent artışla varil başına 69.43 dolardan işlem görüyor.
Çin merkez bankasının kısa vadeli borç verme oranını düşürmesinin ardından artan yakıt talebi umutlarıyla Salı günü her iki gösterge de %3'ten fazla yükseldi.
"Kısa vadeli sıcak paralar (spekülatörler), Çin'in sanayi üretimi, perakende satışlar ve yarın açıklanacak Mayıs ayı konut fiyat endeksi ve bugün FOMC'ler gibi yaklaşan önemli veriler ve olaylar nedeniyle fiyatları yükseltmekten çekiniyor gibi görünüyor. Singapur'daki OANDA'da kıdemli bir piyasa analisti olan Kelvin Wong," dedi.
Piyasa katılımcıları, ABD merkez bankası Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC), hem ekonomik görünüm hem de Mart 2022'den bu yana 10 faiz artırımının gecikmeli etkileri üzerindeki belirsizlik nedeniyle faiz artırımlarını duraklatacağını bekliyor.
Faiz artışları doları güçlendirerek ABD para birimi cinsinden emtiaları diğer para birimleri sahipleri için daha pahalı hale getiriyor ve petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor. Zamlardaki bir duraklama, fiyatları destekleyerek ekonomik büyümeyi ve petrol talebini teşvik edebilir.
Ekonomistler, Kanada Merkez Bankası'nın geçen hafta 25 baz puanlık sürpriz bir artışın ardından Temmuz ayında faiz oranlarını yeniden %5,00'e yükseltmesini bekliyor.
Avrupa Merkez Bankası'nın inatçı enflasyonu dizginlemek için Perşembe günü faiz oranlarını çeyrek puan daha artırması bekleniyor. Ancak planını Cuma günü açıklayacak olan Japonya Merkez Bankası'nın aşırı gevşek politikasını sürdürmesi bekleniyor.
Arz tarafında, ABD ham petrol stokları, Reuters tarafından ankete katılan analistlerin ortalama 500.000 varil düşüş tahmininin aksine, Amerikan Petrol Enstitüsü rakamlarını aktaran piyasa kaynaklarına göre, 9 Haziran ile biten haftada yaklaşık 1 milyon varil arttı.

Stoklarla ilgili hükümet verileri günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak.
Bu arada OPEC+, Rusya'ya biraz daha yüksek bir petrol üretim temeli verdi, bu da Rusya'nın en son kotalar altında daha önce kararlaştırılandan daha fazlasını üretebileceği anlamına geliyor.21 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page