top of page

Piyasa durgunluk korkularına karşı sıkı arzı tartarken petrol istikrarlı

Durgunluk korkuları kazançları sınırlasa da, dikkatler OPEC ve müttefikleri arasındaki bir sonraki toplantıya çevrildikçe arz endişelerinin artmasıyla, Cuma günü Asya ticaretinde petrol fiyatları istikrarlı bir şekilde yükseldi.
ABD West Texas Intermediate (WTI) Eylül teslimi ham petrol vadeli işlemleri, 0330 GMT itibarıyla 38 sent veya %0.4 artışla varil başına 96.80$'a yükseldi.
Cuma günü sona erecek Eylül uzlaşması için Brent ham petrolü varil başına 107.14 $ seviyesinde sabit kaldı. Daha aktif olan Ekim kontratı 8 sent veya %0,1 artarak 101,91 dolara yükseldi.
SPI Asset Management'ın yönetici ortağı Stephen Innes, "H2'deki durgunluk riskleri ile temelde yetersiz tedarik edilen bir pazar arasında duygunun kaydığı bir yerde, yeniden takas moduna geri döndüğümüzü kesinlikle hissediyoruz" dedi.
Önemli bir itici güç, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya liderliğindeki müttefiklerinin, birlikte OPEC+ olarak adlandırılan 3 Ağustos'taki bir sonraki toplantısı olacak.
Üreticiler, COVID-19 pandemisinin talebi çarptığı Nisan 2020'de kabul ettikleri rekor günlük 9,7 milyon varil (bpd) arz kesintisini şimdi çözdüler.
CMC Markets analisti Tina Teng, "Petrol fiyatlarının zayıf ABD doları ve devam eden arz sıkışıklığı nedeniyle derin kayıplar (gönderme) şansı çok az" dedi.
OPEC+ kaynakları, grubun petrol üretimini Eylül ayı için değiştirmemeyi düşüneceğini söyledi, ancak iki OPEC+ kaynağı da Reuters'e mütevazı bir artışın tartışılacağını söyledi.
ABD Başkanı Joe Biden'in bu ay petrol üretimi konusunda bir anlaşmaya varmayı umarak Suudi Arabistan'ı ziyaret etmesinin ardından, üretimi artırmama kararı ABD'yi hayal kırıklığına uğratır.
Üst düzey bir ABD yönetim yetkilisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, hükümetin OPEC+ toplantısı konusunda iyimser olduğunu ve ekstra arzın piyasayı istikrara kavuşturmaya yardımcı olacağını söyledi.

Ancak analistler, birçok üreticinin petrol sahalarına yatırım eksikliği nedeniyle üretim kotalarını karşılamakta zorlandığı göz önüne alındığında OPEC+'nın arzı artırmasının zor olacağını söyledi.
ANZ Research analistleri, "Libya ve Ekvador'da arz istikrara kavuşsa da OPEC üretimi kısıtlı. Birçok üye ülkede yetersiz yatırım, üretimi kısıtlamaya devam edecek." dedi.


7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page