top of page

Piyasa, Fed faiz yolu görünümünü yeniden değerlendirirken dolar yükseldi


Salı günü Şubat ayı enflasyon raporunun ardından piyasanın ABD faiz oranlarının olası patikasına ilişkin görüşünü yeniden ayarlamasıyla dolar erken işlemlerde yükseldi.

ABD tüketici fiyat endeksi %6.0'a düşmüştü, ancak raporun temel unsurları fiyatların rahatsız edici derecede hızlı arttığını göstermeye devam etti ve bu da Federal Rezerv'in geçen haftaki bankacılık başarısızlıklarına yanıt vermek için manevra alanı olmadığını gösteriyor.

Faize duyarlı iki yıllık tahvil getirileri, piyasanın bir kez daha Fed'in önümüzdeki haftaki toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artıracağı konusunda bir fikir birliğine varmasıyla, Pazartesi günkü düşüşünün yaklaşık üçte ikisini geri aldı. çünkü bunu yapmamak büyük olasılıkla panik olarak yorumlanacak ve bu nedenle ABD bankacılık sektörüne olan güveni yeniden sağlama olasılığı düşük olacaktır.

Doların gelişmiş ülke para birimleri karşısındaki sepetini ölçen dolar endeksi 04:00 ET (08:00 GMT) itibarıyla 0,1 artışla 103,30'da, dört günlük düşüş sırasında 103,00'e kadar düştü.

TÜFE raporunun Çarşamba günü saat 08:30'da ABD perakende satışları ve Şubat ayı üretici fiyat enflasyonu verileri tarafından takip edilmesi bekleniyor . Bu veriler, Fed'in gelecek hafta alacağı kararda da etkili olacak.

Avrupa'da euro, Reuters'in Avrupa Merkez Bankası'nın Perşembe günkü toplantısında kilit faiz oranlarını 50 baz puan artırma planlarına bağlı kalacağını ve kaynaklarının yeni bir dizi personel tahminlerinin devam edeceğini söylemesinin ardından daha iyi performans gösteriyor. enflasyonu 2025'teki %2 hedefinin üzerinde gösteriyor.

Geçen ay fiyatlarda %1,1'lik bir artış gösterecek şekilde revize edilen ve Euro bölgesinin ikinci en büyük ekonomisindeki yıllık enflasyon oranını yeniden %7,3'e çıkaran Şubat ayı Fransız enflasyon verilerinin yayınlanması bu noktanın altını çizdi.

Euro , Şubat ortasından bu yana en yüksek seviyesi olan 1,0760$'a kadar yükseldi ve ardından Salı günü geç saatlerde %0,1 artışla 1,0735$'a geri döndü.

Avrupa'nın başka yerlerinde sterlin , Birleşik Krallık hükümetinin işgücü arzını iyileştirmeye yönelik önlemlere odaklanması beklenen yeni bütçesi öncesinde yeniden baskı altına girdi. Birleşik Krallık, büyük ölçüde uzun süreli devamsızlık ve pandemi sırasında erken emeklilikteki artış nedeniyle G7 ülkeleri arasında en yüksek ekonomik hareketsizlik düzeyine sahip ülke.

Öte yandan, offshore yuan, Şubat ayında endüstriyel üretim , perakende satışlar ve sabit varlık yatırımına ilişkin karışık bir veri setinin ardından hafif düşüş kaydetti .

9 görüntüleme0 yorum
bottom of page