top of page

Piyasa merkez bankalarından netlik beklerken ABD doları yatay seyrediyor

Yatırımcılar bu hafta yapılacak üçlü merkez bankası toplantısının para politikası görünümüne ilişkin rehberlik sağlayacağını umarken, Salı günü dolar önde gelen para birimleri karşısında yatay seyretti.

Son derece dirençli bir ABD ekonomisine dair işaretler, para biriminin son 15 ayın en düşük seviyesinden toparlanmasına ve Avrupa'daki kalıcı zayıflığa yardımcı oldu.

ABD tüketici güveni, sürekli olarak sıkı olan işgücü piyasası ve azalan enflasyon ortamında Temmuz ayında iki yılın en yüksek seviyesine çıkarak ekonominin yakın vadedeki görünümünü destekledi.

Yine de, Konferans Kurulu'nun Salı günü yaptığı anketin karışık sinyaller vermesiyle ekonomi kontrolden çıkmış değil. Tüketiciler, ABD Federal Rezervinin ağır faiz oranlarını artırmasının ardından önümüzdeki yıl boyunca bir durgunluk korkusunu sürdürüyor.

"Fed'e kadar konsolidasyona gideceğimize dair pek çok beklenti vardı ve çoğunlukla risk iştahı orada asılı kaldı. Muhtemelen göreceğimiz şey, forex piyasasının gerçekten New York'taki Oanda'nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, "bekle ve gör yaklaşımına sahip olmalıyız" dedi.

"Fed'den sonra bir ilk hamlemiz olabilir, ancak o zaman sadece ECB'ye değil, aynı zamanda BOJ'a da gerçekten dikkat etmemiz gerekiyor. Bu yüzden, döviz oynaklığının hala yüksek kalması gerektiğini düşünüyorum ve bu yüzden pek bir şey görmüyoruz. bugün gibi bir gün konumlandırma."

Dolar endeksi, 101.65'ten önce iki haftalık bir zirveye ulaştıktan sonra %0.108 düşerek 101.280'e geldi.

Euro art arda beşinci kez düştü ve yakın tarihli bir anketin ikinci çeyrekte Euro bölgesindeki kredi talebinin rekor bir düşük seviyeye ulaştığını göstermesi ve ayrı verilerin kötüleşme göstermesinin ardından Avrupa'daki artışların yavaşladığının kanıtı olarak %0,13 düşerek 1,1048 $'a geriledi. Bu ay Almanya'da iş güveni. Bu, Pazartesi günü bir bütün olarak avro bölgesi için beklentilerin altında gelen hayal kırıklığı yaratan Satın Alma Müdürü Endekslerini takip ediyor.

Fed Çarşamba günü faiz belirleme toplantısını tamamlarken, bir gün sonra Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Cuma günü Japonya Merkez Bankası ve ağır şirketlerden elde edilen kazançlar ile piyasaların izleyecek daha çok şeyi var. Hem Google'ın sahibi Alphabet (NASDAQ: GOOGL ) hem de Microsoft (NASDAQ: MSFT ) Salı günü teslim edilecek.

"Geçtiğimiz hafta kadar, Eylül ayında hem Fed hem de ECB'nin sonuçlarına ilişkin piyasa görüşlerinde dalgalanmalar oldu ve yatırımcılar bu hafta politika yapıcılardan biraz netlik bekleyecekler - ancak bunun sağlanacağı varsayılamaz. ," dedi Rabobank London'da FX strateji başkanı Jane Foley.

Japon yeni dolar karşısında %0.38 güçlenerek dolar başına 140.92'de, sterlin en son %0.50 artışla 1.2896$'da işlem görüyordu.

Kripto para birimlerinde, bitcoin en son %0,42 artışla 29.261,22 dolara yükseldi.

Ethereum en son %0,5 artışla 1.859,50 dolara yükseldi.1 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page