top of page

Piyasa zekası: Merkez bankalarıyla savaşmayın

Avrupa ve küresel pazarlarda önümüzdeki güne bir bakış,

Küresel hisse senedi piyasalarındaki iyileşen havaya bakılırsa, yatırımcılar bir kez daha merkez bankalarına yöneliyor.

Dünyanın dört bir yanından ekonomilerde ve işgücü piyasalarında beklenenden daha güçlü performans gösteren bir yığın veriye (enflasyon için kırmızı sinyaller) rağmen, hisse senetleri iyileşiyor.

MSCI'nin dünya küresel hisse endeksi, Şubat ayında %3 düştükten ve Ocak ayındaki %7'lik kazancın büyük bir bölümünü sildikten sonra bu ay %2'den fazla toparlandı.

Salı günü, Asya hisse senedi piyasaları yükseldi ancak yatırımcıların asıl odak noktası, Salı ve Çarşamba günleri Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın Kongre huzurunda yapacağı ifade olacak.

Powell, faiz artışlarının gelecekteki hızı konusunda piyasalara belirleyici bir mesaj gönderebilecek mi? Piyasaların sıfırladığı şey bu olacaktır.

Euro bölgesi kısa vadeli devlet tahvili getirileri, şahin politika yapıcı Robert Holzmann'ın Avrupa Merkez Bankası'ndan dört kez daha 50 baz puanlık faiz artışı çağrısı yapmasının ardından Pazartesi günü kazançlarını genişletti ve 14 yılın en yüksek seviyelerine yükseldi. verim sabitlendi.

Grafik: Fed, ECB ve BoE 'uç oranlar' artışı,

Avrupa Merkez Bankası, Temmuz ayından bu yana 3 puanlık bir artışla oranları şimdiden %2,5'e yükseltti ve esasen 16 Mart'ta yarım puanlık bir artış daha vaat etti.

Yatırım yöneticileri, bu yıl şimdiye kadarki performanslarının ardından Avrupa hisse senetleri konusunda temkinli.

BlackRock (NYSE: BLK ) Yatırım Enstitüsündeki stratejistler, son veriler Avrupa Merkez Bankası'nı oranları artırmaya ve daha uzun süre yüksek tutmaya ittiği için bu eğilimin sona ermesini bekliyorlar.

Avrupa borsalarında zayıf kalırken finans, enerji, sağlık ve tüketici takdirine bağlı sektörleri tercih ediyor.

Ve Schroders (LON: SDR ) analistleri, faiz oranlarının ECB tarafından Mart ayından itibaren sabit tutulmasını bekleyenlerin kampında yer alıyor.

Schroders bir raporda, gaz depolama seviyelerinin yenilenmesinin ve düşen enerji fiyatlarının oranları daha da artırma ihtiyacını azalttığını, ancak 2022'de azalan enerji talebinin bir kısmının ılıman kış havasından kaynaklandığını ve bu önümüzdeki kış tekrarının garantisi olmadığını belirtti. .

Teknoloji dünyasında daha fazla acıya ek olarak, Meta Platformlarda binlerce işten çıkarma bekleniyor, Bloomberg News Pazartesi günü, Facebook ebeveyninin 11.000'den fazla insanı işgücünden çıkarmasından sadece birkaç ay sonra bildirdi.

Kurumsal cephede, Bloomberg News, Alman kimyasallar distribütörü Brenntag'ın hisselerinin en az %5'ini geri almayı düşündüğünü bildirdi. Bu, şirkete aktivist yatırımcılar tarafından uzmanlık birimini dağıtması ve bir hisse geri satın alma programı başlatması için çağrıldığında ortaya çıkar.

Bu arada, Avustralya merkez bankası nakit oranını 25 baz puan artırarak on yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesi olan %3.60'a yükseltti ve enflasyonu azaltmak için daha fazla sıkılaştırmaya ihtiyaç duyulacağını beklediğini söyledi.

Salı günü piyasaları etkileyebilecek önemli gelişmeler:

Avrupa ekonomik verileri: ECB tüketici beklentileri anketi, Birleşik Krallık BRC Şubat perakende satışları, Halifax konut fiyatları

Konuşmacılar: Fed başkanı Jerome Powell altı aylık para politikası ifadesini sunuyor - 1500 GMT

ABD ekonomik verileri: Ocak ayı toptan ticaret satışları, tüketici kredisi


5 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page