top of page

Piyasa zekası: Yorgun piyasalar resesyona karşı temkinli

Beklenenden daha zayıf ABD ekonomik verileri, yatırımcıları yaklaşmakta olan bir durgunluk olasılığından korkuttu ve tüccarlar Cuma günü her zaman önemli olan tarım dışı istihdam verilerini beklerken risk iştahını azalttı.

Asya borsaları gerilerken, yatırımcılar uzun hafta sonu öncesinde riskten korunma şapkalarını korudukları için dolar yükselişteydi. Petrol fiyatları, hafta başında OPEC+'nın üretimi kısmasına yönelik şokun ardından hafifledi.

Pan-Avrupa STOXX 600 endeksi bu hafta kayıp serisini kırmaya çalışırken , vadeli işlemler Avrupa'da sakin bir açılışa işaret ediyor . Avrupa hisse senetleri yıla muhteşem bir başlangıç ​​yaptı ancak bankacılık kargaşasından kaynaklanan Mart çılgınlığı ağırlığını koydu.

Bu haftaki bir dizi zayıf ABD ekonomik verisi, piyasaların hâlâ merkez bankasının Mayıs'taki bir sonraki toplantısında ayakta durma ihtimalini %50'den fazla fiyatlaması ile birlikte, Fed'in sıkılaştırma politikasını duraklatmaya hazır olabileceğine dair iddiaları güçlendirdi.

Çin'den gelen veriler, ülkedeki Mart hizmet faaliyetinin güçlü yeni siparişler ve istihdam yaratma ve COVID sonrası tüketime dayalı iyileşme ile 2-1/2 yılın en hızlı temposunda artmasıyla biraz parlak bir nokta oldu.

Ancak ülke dışında yaşanan jeopolitik gerilimler ve finansal kaygılar karşısında Çin'deki toparlanmanın uzun sürmeyebileceğine dair endişeler var.

Bu arada, UBS yöneticileri Çarşamba günü yatırımcılara, İsviçre'nin en büyük bankasının İsviçreli rakibi Credit Suisse'i zorla devralmasını sağlayabileceği konusunda güvence vermeye çalıştı.

Kurumsal haberlerde, FedEx (NYSE: FDX ), maliyetleri düşürmek ve United Parcel Service (NYSE: UPS ) ve Amazon (NASDAQ: AMZN ) ile daha iyi rekabet etmek için ayrı teslimat şirketlerini tek bir varlıkta birleştirecek .

Veri sağlayıcı ORTEX'in hesaplamalarına göre Kanada'nın TD Bank Group, şirkete karşı 4,2 milyar dolarlık hedge fon bahisleriyle küresel olarak en çok açığa alınan bankacılık hissesi. Analistler, bankanın ABD'li bölgesel borç verenlere maruz kalmasından endişe duyuyorlar.


Perşembe günü piyasaları etkileyebilecek önemli gelişmeler:

Ekonomik olaylar: Birleşik Krallık'ta Mart ayı tüm sektörler PMI; S&P Global (NYSE: SPGI ) Avro Bölgesi, Almanya ve Fransa için Eksi PMI.


10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page