top of page

Piyasalar Çin'in yeniden açılmasına ağırlık verdiği için petrol fiyatları zayıf ticarette düşüyor


Asya ticaret hacimleri bölgedeki bir dizi pazar tatilinin ortasında zayıf olsa da, tüccarlar Çin'deki ekonomik toparlanma ve potansiyel bir ABD durgunluğu hakkında daha fazla ipucu beklerken, petrol fiyatları Pazartesi günkü son rallisinin ardından geriledi.

Çin ve diğer büyük Asya piyasaları, haftanın geri kalanında hacimleri düşük tutması beklenen Ay Yeni Yılı tatili nedeniyle kapalıydı.

Yine de piyasalar, özellikle ülkenin bu yıl anti-COVID önlemlerinin çoğunu geri çekmesi ve uluslararası sınırlarını yeniden açmasının ardından, bir haftalık tatilden Çin ekonomisine güçlü bir destek için konumlanıyor.

Çin talebinde bir toparlanma beklentisi, son haftalarda petrol fiyatlarını yükseltti ve büyük endüstri kuruluşları da Çin yeniden açılırken bu yıl talepte büyük bir toparlanma öngörüyor.

Ancak ülkenin şimdiye kadarki en kötü COVID-19 salgınıyla boğuştuğu göz önüne alındığında, piyasalar böyle bir toparlanmanın zamanlaması konusunda belirsizliğini koruyor.

Erken Asya ticaretinde Brent petrol vadeli işlemleri %0,5 düşüşle varil başına 87,25 dolara gerilerken, West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri %0,4 düşüşle varil başına 81,31 dolara geriledi. Her iki sözleşme de art arda ikinci haftada kazanç elde ediyordu.

Bu hafta odak , dünyanın en büyük ekonomisinin 2022'nin sonlarında bir resesyona yaklaşıp yaklaşmadığını ölçmek için Perşembe günü açıklanacak ABD dördüncü çeyrek GSYİH verilerine çevriliyor. Faiz oranlarındaki hızlı artışın etkilerinin ekonomi tarafından hissedilmesi nedeniyle büyümenin üçüncü çeyrekten dördüncü çeyrekte yavaşlaması bekleniyor.

Çin'deki toparlanmanın bu yıl ham petrol talebine fayda sağlaması beklenirken, piyasalar ABD'de ve diğer Batılı büyük ülkelerde olası bir durgunluğun ham petrol tüketimini engelleyebileceğinden korkuyor. ABD ve Avro bölgesi ekonomileri, her ikisinin de yılın büyük bölümünde devam etmesi beklenen yüksek enflasyon ve sıkı para politikası ile mücadele ediyor.

Aralık ayına ilişkin ekonomik göstergeler şimdiden faaliyette bir soğumaya işaret ediyor ve muhtemelen önümüzdeki aylarda daha büyük bir düşüşün habercisi.

Arz tarafında, ülke petrol ihracatında katı fiyat tavanlarıyla başa çıktığı için odak noktası doğrudan Rusya'dır. Moskova'nın marjları zayıf satış fiyatlarından etkilendiği için ham petrol üretimini azaltması bekleniyor.

Bu da küresel ham petrol arzını sıkılaştırabilir ve fiyatlarda bir miktar artış sağlayabilir.

8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page