top of page

Piyasalar 2024 faiz indirimi tahminlerini ölçerken altın fiyatları aralıklı seyrediyor

Altın fiyatları Perşembe günü Asya ticaretinde çok az hareket etti ve piyasaların Fed'in faiz oranlarını ne zaman düşürmeye başlayacağına dair spekülasyon yapmasıyla geçen hafta belirlenen işlem aralığına sadık kaldı.

Sarı metal, geçen hafta görülen ons başına 2.000 ila 2.050 dolar aralığında kaldı. Fed'den gelen güvercin sinyaller metalin ons başına 2.000 dolar seviyesinin üzerine çıkmasına yardımcı olurken, risk iştahının artması ve yatırımcıların Fed'in erken faiz indirimi beklentilerini ikinci kez tahmin etmesi nedeniyle daha fazla kazanç elde etmekte zorlandı.

Bazı Fed yetkilileri ayrıca enflasyonun hala Fed'in %2'lik yıllık hedefinin oldukça üzerinde seyretmesi göz önüne alındığında, merkez bankasının erken faiz indirimine ilişkin bahislerin aşırı iyimser olduğu konusunda uyardı.

Onların yorumları doların bu hafta neredeyse beş ayın en düşük seviyelerinden toparlanmasını sağladı ve altının büyük kazanımlarını sınırladı.

Spot altın %0,3 artışla ons başına 2.036,89 dolara yükselirken, Şubat ayında vadesi dolacak altın vadeli işlemleri TSİ 00:34 (05:34 GMT) itibarıyla ons başına 2.048,65 dolarda sabit kaldı.

Mart ayında faiz indirimi iddiaları devam ediyor, daha fazla enflasyon verisi yolda

Ancak Fed yetkililerinin son zamanlardaki itirazlarına rağmen, Fed Fonu vadeli işlem fiyatları , yatırımcıların Mart 2024'te 25 baz puanlık bir faiz indirimi olasılığını %70'in üzerinde fiyatladığını gösterdi.

Piyasalar aynı zamanda bu hafta yayınlanacak olan bir dizi ekonomik veriyi ve günün ilerleyen saatlerinde üçüncü çeyrek GSYH'ye ilişkin revize edilmiş bir okumayı da bekliyordu . ABD ekonomisindeki güç, Fed'e faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutma konusunda daha fazla hareket alanı sağlıyor.

Haftalık işsizlik başvuruları verileri de Perşembe günü yayınlanacak, Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan PCE fiyat endeksi ise Cuma günü okunacak. Enflasyon ve işgücü piyasasının gücü, Fed için önemli bir çekişme noktası; her iki sektör de son aylarda şaşırtıcı bir dayanıklılık gösterdi.

Yine de ekonomideki herhangi bir soğuma belirtisinin doları aşağı çekmesi ve altını yukarı çekmesi muhtemel. Yüksek oranların sarı metale yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, sarı metal daha düşük bir faiz oranı ortamından faydalanacak gibi görünüyor.

Bakır fiyatları, Çin'in arzının sıkılaştığına dair umutlarla 4 ayın zirvesine yaklaştı

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, dolardaki zayıflığın ve Çin'de daha fazla teşvik önlemi alınacağına dair umutların kırmızı metalde güçlü kazanımları desteklemesinin ardından Perşembe günü dört ayın en yüksek seviyesi civarında seyrediyor.

Mart'ta vadesi dolacak bakır vadeli işlemleri pound başına 3,9078 dolarda sabit kalarak en son ağustos başında görülen zirvelere yakın seyrediyor.

Çin merkez bankası, ekonomik büyümeyi desteklemeye çalışırken parasal koşulları gevşek tutarak gösterge kredi faiz oranını bu hafta rekor düşük seviyelerde tuttu. Ülkedeki bakır talebi, kötüleşen ekonomik koşullara rağmen güçlü kalmayı sürdürüyor ve Pekin'in daha fazla teşvik açıklamasıyla birlikte önümüzdeki aylarda iyileşme göstermesi bekleniyor.

Bakır piyasalarının da artan talep ve Panama ile Peru'daki büyük maden kapanışlarının arzı sınırlaması nedeniyle 2024'te daralması bekleniyor.

23 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page