top of page

Piyasalar ABD TÜFE verilerine hazırlanırken ABD enflasyon beklentileri güçlenmeye devam ediyor!

ABD-Çin arasında "tanımlanamayan cisimler" konusunda yaşanan gerginlik, karışık Fed görüşmeleri ve ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) öncesindeki temkinli havaya eklenince pazartesi günü erken saatlerde piyasa duyarlılığı olumsuz seyretti. Jeopolitik ve Fed endişeleri karışık olsa da, enflasyon öncülerinden gelen eğilim ABD Doları'nın güvenli liman talebini destekliyor gibi görünüyor.

Bununla birlikte, St Louis Federal Rezervi'n (FRED) 10 yıllık ve 5 yıllık başabaş enflasyon oranlarına göre ABD enflasyon beklentileri, geçen hafta işaretlenen aylık yüksek seviyeler civarında daha sıkı seyretmeye devam ediyor.


Göstergeye göre 10 yıllık enflasyon beklentileri, çarşamba günü iki ayın en yüksek seviyesi olan %2,34'e ulaştıktan sonra cuma günkü Kuzey Amerika işlem seansının sonunda %2,33'e yakın seyretti.

Aynı doğrultuda, ABD'nin beş yıllık enflasyon beklentileri de 05 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyesine çıkarak %2,47'ye yükseldi.

Aralık ayı ABD TÜFE verilerinin yukarı yönlü revize edilmesi ve son dönemde güçlenen ABD enflasyon beklentilerinin, salı günkü önemli enflasyon rakamları öncesinde ABD Doları alıcılarını umutlandırdığını belirtmek gerekir.

  • ABD Dolar Endeksi, karışık Fed endişeleri arasında ABD enflasyonu öncesinde 103,50'yi aştı.


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page