top of page

Piyasalar arz sıkışıklığına odaklandıkça petrol fiyatları yükseliyor.

Piyasaların kışa doğru arz sıkıntısına ve ABD ekonomisinin "yumuşak inişe" odaklanmasıyla petrol fiyatları Çarşamba günü yaklaşık 1 dolar yükseldi.

Brent ham vadeli işlemleri GMT 03:40 itibariyle 86 sent veya %0,9 artışla varil başına 94,82 dolara yükselirken, ABD Batı Teksas Orta vadeli ham petrol vadeli işlemleri 86 sent veya %0,9 artışla 91,25 dolara yükseldi.

Salı günü açıklanan sektör verileri, ABD ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 1,6 milyon varil arttığını gösterdi ; bu, analistlerin yaklaşık 300.000 varillik düşüş beklentilerinin aksine.

Ancak piyasalar, ABD'nin önemli depolama merkezi Cushing, Oklahoma'daki ham petrol stoklarının minimum işletme seviyelerinin altına düşmesinden endişe duymaya devam etti.

ABD ham vadeli kontratlarının teslimat noktası olan Cushing'deki daha fazla düşüş, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve ortakları olan OPEC+ olarak adlandırılan müttefiklerin arz kesintilerinden kaynaklanan arz sıkışıklığını artıracağı için petrol piyasaları üzerinde yeni bir yukarı yönlü baskı oluşturabilir.

CMC Markets (LON: CMCX ) analisti Leon Li , "Petrol fiyatları, mevcut arz daralması nedeniyle genel olarak nispeten güçlü" dedi, ancak Rusya ve Suudi Arabistan'ın arz kesintilerinden gelen fiyat desteğinin yıl sonu boyunca sınırlı olabileceğini de sözlerine ekledi.

"(Ekonomik) Avrupa ve ABD'den gelen veriler son dönemde zayıfladı... Ekim ayında petrol fiyatları genel olarak dalgalı bir seyir gösterebilir. Kısa vadede 100 doları aşması pek olası değil ama güçlü olması bekleniyor. "

ABD hükümetinin petrol stoklarına ilişkin verilerinin 10:30'da (14:30 GMT) açıklanması bekleniyor.

Bazı analistler rafinerilerin mevsimsel sonbahar bakımının ham petrol stoklarının artmasına bir miktar yardımcı olacağını beklerken, diğerleri yüksek ihracat talebinin varilleri geri çekebileceğinden endişe ediyor.

Ayrıca ANZ Research'teki analistler Çarşamba günü yaptıkları açıklamada, Rusya'nın benzin ve dizele yönelik son ihracat yasağının "rafinerilerden gelen ham petrol talebi üzerinde yukarı yönlü baskı anlamına geldiğini" belirtti.

Rusya geçen hafta, iç piyasayı istikrara kavuşturmak için dört eski Sovyet devletinin dışındaki tüm ülkelere benzin ve dizel ihracatını geçici olarak yasakladı, ancak daha sonra kısıtlamaları yumuşattı.

Rusya Demiryolları ve Transneft tarafından hâlihazırda kabul edilen ürünlerin ihracatına devam edilebilirken, yüksek kükürtlü motorin ve yakıt ikmali için kullanılan yakıtlar yasaktan muaf tutulacak.

Bu arada Minneapolis Federal Reserve Bank Başkanı Neel Kashkari Salı günü yaptığı açıklamada, ABD ekonomisi için "yumuşak iniş"in "yumuşak iniş" olasılığının yüksek olduğunu ancak Fed'in bu durumu aşmak için "anlamlı" bir şekilde faiz oranlarını artırması gerekme ihtimalinin de %40 olduğunu söyledi. şişirme.

Kashkari, Fed'in "potansiyel olarak" faiz oranlarını yüzde bir çeyrek puan daha artırması ve ardından borçlanma maliyetlerini "enflasyonu makul bir sürede hedefe geri getirecek kadar uzun süre" sabit tutması olasılığını yaklaşık %60 olarak belirledi.


Reuters ekonomistleri arasında yapılan bir anket, İngiltere Merkez Bankası'nın sıkılaştırma döngüsünü tamamladığını ve muhtemelen en azından Temmuz ayına kadar faiz oranını %5,25'te tutacağını gösterdi, ancak önemli bir azınlık bu yıl faiz oranlarını tekrar artıracağını söyledi.

Daha yüksek faiz oranları borçlanma maliyetlerini artırır, bu da ekonomik büyümeyi yavaşlatabilir ve petrol talebini azaltabilir.


9 görüntüleme0 yorum

Commenti


bottom of page