top of page

Piyasalar BoE'nin faiz kararını beklerken GBP/EUR ve GBP/USD sabit kaldı

Yatırımcılar İngiltere'de kötüleşen ekonomik koşulların ortasında İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) faiz oranlarına ilişkin kararını beklerken GBP/EUR döviz kuru Perşembe günü 1,1502 € seviyesinde sabit kaldı. Bu durum, İngiltere'de fabrika faaliyetlerinde önemli bir daralma olduğunu gösteren ve resesyon korkularını körükleyen Ekim ayı imalat PMI verilerinin ardından geldi. S&P Global Market Intelligence bu daralmayı, her ikisi de tüketici talebini olumsuz etkileyen piyasa belirsizliği ve devam eden hayat pahalılığı krizine bağladı.

Öte yandan Euro, Azizler Günü'ne ilişkin veri eksikliği ve Euro Bölgesi'nin 3. çeyrek GSYH'sindeki %0,1'lik düşüş nedeniyle zayıfladı. ING analistlerine göre bu durum ekonomik yavaşlamaya işaret ediyor ancak keskin bir durgunluk anlamına gelmiyor. Ayrıca, işsizlikte artışa işaret eden Alman istihdam verileri Euro üzerinde ilave aşağı yönlü baskı yaratabilir. Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkililerinden gelecek açıklamaların da EUR hareketlerini etkilemesi bekleniyor.

BoE'nin faiz oranlarına ilişkin kararının %5,25'te kalması bekleniyor. Bu durum GBP'yi etkileyebilirken, BoE'den gelen enflasyon endişeleri de yatırımcıların ilgisini çekebilir.

Eş zamanlı olarak, GBP/USD döviz kuru Perşembe günü 1,2190$ seviyesinde sabit kaldı. Pound, ekonomik görünümle ilgili belirsizlikler, resesyon korkuları ve süregelen enflasyon nedeniyle biraz daha zayıf. Barclays, kısa vadeli büyüme ve enflasyon tahminlerinde olası ayarlamalara rağmen BoE'den şahin bir duruş bekliyor. Bu strateji, finansal koşulların erken gevşemesini önlemeyi ve gerektiğinde gelecekteki artışlar için alan bırakarak İngiltere'yi bir resesyona itme riskini azaltmayı amaçlıyor.

Bu arada, Federal Rezerv'in sıkılaştırmaya verdiği arayı uzatma ve faiz oranlarını %5,25 ila %5,5 arasında tutma kararının ardından USD sabit kaldı. Fed'in gelecekte faiz artırımına gidebileceğine dair işaretlere rağmen, yatırımcılar şüpheci kalmaya devam ediyor.
7 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page