top of page

Piyasalar Fed'den 25 baz puanlık faiz artışı bekliyor

ABD’de manşet enflasyonun beklenti dahilinde gelmesi, fakat gıda ve enerji hariç olan çekirdek enflasyonun son ayda yükselmesi piyasalarda faiz artışı beklentilerini yeniden gündeme getirdi.


Geçtiğimiz hafta başında Fed’den 50 baz puanlık faiz artışı bekleyen piyasalar, SVB Financial Group'un (SIVB) iflasının ardından bu beklentiyi hızlıca masadan kaldırdı. Fiyatlama 25 baz puanlık faiz artışı yapılması ya da hiç faiz artışı yapılmaması şeklinde eşit oranda olurken dün açıklanan enflasyon sonrası 25 baz puan olasılığında artış görüldü.


Piyasalar, Ocak’ta artan manşet enflasyon ve Şubat’ta artan çekirdek enflasyon nedeniyle Fed’in 22 Mart’ta gerçekleşecek toplantıda 25 baz puanlık faiz artışı yapmasına %84 oranında olasılık veriyor.


Dolar varlıklardaki düşüş durdu


İflasın diğer bankalara da sirayet edeceği endişesiyle yaşanan düşüş sonrasında yerini Fed’in bankacılık sistemini korumak adına faiz artışlarından vazgeçeceği düşüncesine bıraktı. Bu süreçte tahvil faizi ve dolar endeksinde sert kayıplar oldu. Yetkililerin aldıkları kararlar ve Fed’den faiz beklentilerinin yeniden oluşmasıyla 10 yıllık tahvil faizi %3,68’e ve dolar endeksi de 103,70’e yükseldi.


Veriler yeniden yakın markajda


Enflasyonun ardından bugün açıklanacak perakende satışlar ve üretici enflasyonu takip edilecek. Üretici enflasyonundaki aylık değişim maliyetler, perakende satışlardaki değişim ise tüketicinin harcama isteğini göstermesi açısından önemli görülüyor.
8 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page