top of page

Piyasalar Fed faiz artırımına hazırlanırken Asya dövizi düştü, dolar sessiz kaldı

Banka krizi korkularının azalması bölgesel para birimlerinde küçük kayıplara yol açsa da, çoğu Asya para birimi Çarşamba günü piyasalar Federal Rezerv'in olası bir faiz artırımı için konumlandığı için Çarşamba günü temkinli ticaretle geri çekildi.

Enflasyonun hala merkez bankasının hedef oranının oldukça üzerinde seyretmesi nedeniyle Fed'in faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor . Fed Funds vadeli fiyatlarına göre piyasalar, bankanın günün ilerleyen saatlerinde faiz oranlarını artırma ihtimalini %80'in üzerinde fiyatlıyor .

Ancak dolar Çarşamba günü sınırlı destek gördü ve dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli kontratları, Fed'in para politikasına ilişkin görünümüne ilişkin belirsizlik nedeniyle hafifçe düştü. İkisi de beş yılın en düşük seviyelerine yakın işlem görüyordu.

Hazine getirileri Çarşamba günü yükseldi, ancak bu yılın başlarında gördüğü yüksek seviyelerin oldukça altında işlem görüyordu.

Bir bankacılık krizine ilişkin endişeler hafiflemiş gibi görünse de, faiz oranlarındaki daha fazla artış daha fazla borç vereni riske atabilir ve bu da Fed'in politikayı sıkılaştırma kabiliyetini sınırlayabilir. Ancak bankacılık krizinden önce Powell, yüksek enflasyon ve işgücü piyasasındaki güç ortamında merkez bankası için şahin bir duruş benimsemişti .

Merkez bankası ayrıca, geçen yılki parasal sıkılaştırmasını büyük ölçüde baltalayan daha geniş bir krizi durdurmak için acil likidite önlemlerini uygulamaya koymuştu.

Fed faiz oranlarıyla ilgili kararını ET 14:00 ET (18:00 GMT) tarafından açıklayacak, ardından bir saat sonra Başkan Jerome Powell tarafından bir basın toplantısı yapılacak.

Yine de, riskli ve düşük riskli borç arasındaki fark daraldıkça, yükselen faiz oranları Asya para birimleri için kötü bir işaret. Bölgesel birimler, Fed'in 2022 yılına kadar yaptığı faiz artışlarından sert bir şekilde etkilendi.

Çin yuanı Çarşamba günü %0,1'den az düştü, Halk Bankası biraz daha güçlü bir günlük orta nokta belirlerken, Tayvan doları ve Güney Kore wonu sırasıyla %0,2 ve %0,3 değer kaybetti.

Japon yeni sabit kaldı, ancak geçen hafta artan güvenli liman talebinden yararlanarak dolar karşısında bir ayın en yüksek seviyesinden işlem gördü.

Risk ağırlıklı Güneydoğu Asya para birimleri en çok düşeni olurken Filipin pezosu %0,4 değer kaybetti.9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page