top of page

Piyasalar, Fed'in faiz kararını belirleyecek enflasyon verisini bekliyor


Küresel piyasalar haftanın en önemli verisi olan ve bugün TSİ 16.30’da açıklanacak ABD TÜFE’yi bekliyor.


Fed’in Şubat ayındaki faiz kararını belirleyecek olan enflasyonun aylık bazda değişim göstermeyerek yıllık bazda %7,1’den %6,5’e gerilemesi bekleniyor. TÜFE’de düşüş beklentisinin en önemli dayanağı ise enerji fiyatlarındaki gerileme ile azalan arz sorunu gösterilirken gıdanın görece yüksek olacağı tahmin ediliyor.


Bu ay içinde açıklama yapan Fed yetkilileri Şubat FOMC toplantısında 50 ila 25 baz puanın masada olduğunu belirtirken nihai faiz oranını ise %5’in üzerinde görüyorlar.


Piyasalar enflasyon öncesi nasıl?


Borsalarda iyimserlik var ve endeksler yükselişte. Dolar endeksi ise 103 seviyesi altına inerek 9 Haziran sonrası en düşük seviyede işlem görüyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi %3,53’te.


Euro/dolar 1,0775 ve sterlin/dolar 1,2175’ten işlem görürken dolar, enflasyon öncesi gelişmiş ve gelişen ülke paraları karşısında zayıflıyor.


Çekirdek enflasyon dikkate alınacak mı?


Fed’in %2 enflasyon hedefinde daha önceki dönemlerde baz aldığı ana tema çekirdek enflasyondu. Ancak enflasyondaki hızlı yükseliş ve dengelerdeki bozulma nedeniyle manşet enflasyon ana hedef konumuna geldi. Kasım’da %6 olan çekirdek enflasyonun Aralık’ta %5,7’ye gerilemesi bekleniyor. Ancak bu tarafta beklenti üzeri bir oran olsa dahi manşette yaşanan değişimin piyasalarca dikkate alınması olasılığı güçlü.


Enflasyonda görülecek düşüş Şubat’ta 25 baz puan olasılığını güçlendireceği için dolar tarafındaki baskı artabilir. Veri öncesi fiyatlamaya baktığımızda, Şubat’ta 25 baz puanlık faiz artışı beklentisi %83,9 olurken 50 baz puan beklentisi %16,1’e gerilemiş durumda.


Dolar/TL yatay


Hafta içinde 18,90 üzerine atak gösteren dolar/TL veri öncesi 18,78’den işlem görüyor.

18 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page