top of page

Piyasalar Fed Tutanaklarına Bakarken Petrol Fiyatları Sert Düşüşler Yaşıyor


Petrol fiyatları, 2023'e zayıf bir başlangıcın ardından Çarşamba günü, yaklaşan durgunluk korkularının artması ve piyasaların ABD Merkez Bankası'nın Aralık ayı toplantı tutanaklarından ABD para politikası hakkında daha fazla ipucu beklemesiyle istikrar kazandı.

Uluslararası Para Fonu'nun 2023'te potansiyel bir küresel durgunluk uyarısında bulunmasının ardından, ham piyasalar yılın ilk ticaret seansında çifte darbe alırken, Çin'de artan COVID-19 vakalarına ilişkin belirsizlik de petrol talebindeki toparlanmaya ilişkin şüpheler uyandırdı.

Brent petrol vadeli işlemleri varil başına 82.31 $ civarında değişmeden kalırken, West Texas Intermediate vadeli işlemleri 21:21 ET (02:21 GMT) itibariyle varil başına 77.0 $ seviyesinde sabitlendi. Her iki sözleşme de Salı günü %4'ün üzerinde düştü.

Dolardaki hızlı toparlanma ham petrol fiyatlarını da baskı altına aldı ve tacirler Çarşamba günü açıklanacak olan Fed'in Aralık ayı toplantı tutanaklarını beklerken dolar endeksi Salı günü %1'den fazla arttı .

Odak noktası, ABD enflasyonunun muhtemelen zirve yaptığına dair artan sayıda işaretin ardından, politika yapıcıların faiz artırımlarında daha fazla yavaşlamayı destekleyip desteklemeyeceği olacak . Ancak enflasyonun hala Fed'in hedef aralığının oldukça üzerinde seyretmesi göz önüne alındığında, piyasalar gergin olmaya devam etti.

Günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak Aralık ayı imalat faaliyeti verileriyle başlayarak, bu hafta bir dizi ABD verisinin de dünyanın en büyük petrol tüketicisine daha fazla ışık tutması bekleniyor . Cuma günü açıklanacak olan Aralık ayı tarım dışı bordro verilerinin de iş piyasasına ilişkin daha fazla bilgi sağlaması bekleniyor.

Tüccarlar, ABD faiz oranlarındaki sürekli artışın ekonomik faaliyet üzerinde baskı oluşturabileceğinden ve potansiyel olarak 2023'te bir durgunluğu tetikleyebileceğinden korkuyor - bu, ham talep için olumsuz bir senaryo. Bir resesyon beklentisi, 2022'ye kadar petrol fiyatlarında vahşi dalgalanmaları tetikledi ve yakın vadede daha fazla oynaklığa neden olması bekleniyor.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in yeni yıl konuşmasında beklenenden daha temkinli bir üslup kullanmasının ardından, Çin'de ekonomik toparlanmanın gecikmesine ilişkin endişeler de arttı. Ülke, Aralık ayında birkaç kısıtlamayı gevşettikten sonra COVID-19 vakalarında benzeri görülmemiş bir artışla boğuşuyor.

Analistler, ülkedeki artan enfeksiyonların ekonomik yeniden açılmayı muhtemelen geciktireceği ve yakın vadede Çin ekonomisine daha fazla zarar verme potansiyeline sahip olabileceği konusunda uyardı. Ülke, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı ve COVID-19 salgınının neden olduğu kesintiler nedeniyle talepte ciddi bir zayıflama gördü.

4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page