top of page

Piyasalar karışık enflasyon verilerini değerlendirirken maden piyasaları sakin seyrediyor

Ocak ayına ilişkin karışık enflasyon verilerinin, ABD ekonomisi ve para politikasının izleyeceği yol konusunda bir miktar belirsizlik yaratmasıyla, altın fiyatları, Çarşamba günü pek hareket etmedi ve dolar da verilere cansız bir tepki verdi.

Sarı metal fiyatları; ABD’nin yıllık tüketici enflasyonu verilerinin, Ocak ayında beklenenden daha az düştüğünü göstermesinin ardından bir ayın en düşük seviyelerine yakın seyretmeye devam etti. Aylık bazda enflasyon, Ocak ayında bir önceki aya göre hız kazandı.

Tüketici fiyat endeksi enflasyonunun bazı yönleri, beklenenden daha güçlü seyrederken çekirdek enflasyon, Ocak ayında beklenenden daha yavaş bir hızda da olsa geriledi. Yine de veriler, dezenflasyonun başlangıçta algılandığı kadar yaygın olmadığını ve enflasyonun nispeten yüksek olmaya devam ettiğini gösterdi.

Yatırımcılar, merkez bankasının enflasyona karşı büyük ölçüde şahin bir retorik sürdürdüğü göz önüne alındığında, Fed’in verilere nasıl tepki vereceğini izliyor olacak. Ancak enflasyonun inatçı kalmaya devam etmesi nedeniyle Fed'in yakın vadede faizleri artırmaya devam etmesi muhtemel.

Spot altın, 1.854,66 dolarda yatay seyrederken altın vadeli işlemleri, hafif bir düşüşle 1.864,75 dolar oldu. Her iki enstrüman da bir ayın en düşük seviyelerinin hemen üzerinde işlem gördü.

Dolar, enflasyon verilerine cansız bir tepki vererek para birimlerinden oluşan sepet karşısında hafifçe geriledi.

Yine de faiz oranlarının yükselme ihtimali, bu tür varlıklara yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı için altın ve diğer getirisi olmayan varlıklar adına kötü bir işaret.

Ancak sarı metal, yükselen faiz oranları ve nispeten yüksek enflasyonun bu yıl ekonomik yavaşlama potansiyelini artırması nedeniyle, artan güvenli liman talebinden faydalanabilir. ABD'de iş faaliyetlerine ilişkin veriler, halihazırda dünyanın en büyük ekonomisine dair karamsar bir tablo çiziyor.

Resesyon ihtimali, Fed'in bu yıl faiz artırımlarına ara verebileceği yönündeki iddiaları da artırdı.

Diğer değerli metaller de Çarşamba günü yatay seyretti. Platin 935,75 dolarda yatay seyrederken gümüş %0,1 düşüşle 21,848 dolara geriledi.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Çarşamba günü hafif bir düşüş yaşadı ancak bu hafta, üç hafta üst üste yaşanan kayıpların ardından toparlanarak güçlü kazançlar elde etti.

Birinci sınıf bakır fiyatları, bir önceki seansta yaklaşık %1 yükseldikten sonra %0,2 düşerek 4,0795 dolara indi.

Kırmızı metal fiyatları büyük ölçüde, ülkenin COVID-19 kısıtlamalarının çoğunu gevşetmesinin ardından bu yıl Çin talebinde yaşanacak toparlanmaya bağlı. Ancak analistler, dünyanın en büyük emtia tüketicisinin ithalatında böyle bir artışın henüz görülmediği konusunda uyardı.7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page