top of page

Piyasalar karışık TÜFE okumasını sindirirken altın sabit, bakır düşüyor.

Altın fiyatları Perşembe günü erken ticarette sakinleşirken, bakır fiyatları ABD enflasyonunun Nisan ayında hafifçe düştüğünü ancak görece sabit kaldığını ve Federal Rezerv'in potansiyel olarak şahin bir görünüme işaret ettiğini gösterdiği için keskin kayıplar yaşadı.

ABD tüketici fiyat endeksi enflasyonu, Nisan ayı boyunca beklenenden biraz daha yavaş bir büyüme kaydetti, ancak Fed'in yıllık hedef aralığının oldukça üzerinde kaldı. Enflasyonun da aylık bazda beklendiği gibi artması , ülkedeki fiyat baskılarının hala yüksek olduğunu gösteriyor.

Altın, yatırımcıların ABD faiz oranlarının daha uzun süre daha yüksek kalacağına dair iddiaya girmesiyle verilere sessiz bir tepki gösterdi. Ancak ülkedeki ekonomik yavaşlama beklentisi, istikrarlı güvenli liman talebi arasında sarı metali 2.000 $'ın üzerinde tuttu.

Piyasalar, Fed'in faiz oranlarını yükseltmeyi bırakması ihtimalini neredeyse %100 olarak fiyatlıyor ve Fed Fund vadeli fiyatları Haziran'da bir duraklamaya işaret ediyor. Ancak yapışkan enflasyon verileri, tüccarların bu yıl herhangi bir oran indirimi için beklentilerini azalttıklarını gösterdi.

Spot altın %0.1 artışla ons başına 2.032.11$'a yükselirken, altın vadeli işlemleri %0.1 artışla 20:08 ET (00:08 GMT) itibarıyla %0.1 artışla 2.038.40$'a yükseldi.

ABD oranlarının daha uzun süre yüksek kalması altın ve diğer getiri sağlamayan varlıklar için kötü haber verirken, yüksek oranlar ve nispeten yüksek enflasyon bu yıl kötüleşen ekonomik koşullara işaret ettiğinden, sarı metal artan güvenli liman talebinden yararlanmaya devam ediyor.

Diğer değerli metaller de Perşembe günü büyük ölçüde sabit kaldı ve platin ve gümüş vadeli işlemleri her iki yönde de %0,1'den az hareket etti.

Enflasyon verilerinin ardından dolar ve ABD Hazine tahvil getirileri sert bir şekilde düştü .

Ancak ekonomik yavaşlama beklentisi, Çarşamba günkü TÜFE okumasının ardından %1,7 düşen ve bir miktar istikrar kazanan bakır fiyatları üzerinde büyük bir baskı oluşturdu.

Bakır vadeli işlemleri %0,1 artışla pound başına 3,8518 dolara yükseldi ve dört ayın en zayıf seviyesinin biraz üzerinde işlem görüyordu.

Ticaret verileri Çin ithalatının Nisan ayına kadar beklenenden daha fazla düştüğünü gösterdiğinden, Çin'deki yavaş ekonomik büyüme işaretleri de bu hafta kırmızı metali etkiledi . Dünyanın en büyük bakır ithalatçısında emtia talebi, ülkenin geniş imalat sektörü yavaşlayan taleple mücadele ederken, anti-COVID önlemlerinin kaldırılmasına rağmen zayıf kaldı.

Şimdi odak , dünyanın en büyük ikinci ekonomisi hakkında daha fazla ipucu için Perşembe günü açıklanacak olan Çin enflasyon verilerine odaklandı .


15 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page