top of page

Piyasalar Powell sonrası hareketlendi

Fed, beklentilere paralel faiz artırımına giderken; Başkan Powell’ın konuşmasıyla piyasalar hareketlendi. Peki, piyasalarda neler yaşandı? Powell ne hangi mesajları verdi?ABD Merkez Bankası (Fed), piyasaların beklentisi dahilinde faizi 25 baz puan yukarı çekti. Böylelikle banka, politika faizini yüzde 4,50 - yüzde 4,75 aralığına yükseltti. Fed, faiz artırım hızını da yavaşlatmış oldu. Banka dört toplantı üst üste 75 baz puan faiz artırımı yaparken, aralık ayı toplantısında 50 baz puan artırıma gitmişti.


Toplantı sonrası Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) mesajlarında, faiz artırımlarına devam edilmesinin uygun olduğu ifadesi dikkat çekti. Ayrıca, Enflasyonun hala yüksek olduğunun belirtilmesi ve “Bilançoyu küçültmeye planlandığı gibi devam edeceğiz” söylemi de önemliydi.


Fed Başkanı Jerome Powell, gerçekleştirdiği basın toplantısındaki söylemlerinde şahin tavırdan uzaklaşırken; temkinli ifadeleri dikkat çekti. Powell’ın, ‘Dezenflasyonist süreç başladı ancak takip ediyoruz henüz bitmedi’ söylemi önemliydi. Ayrıca Başkan Powell’ın konuşmasında, ‘Daha fazla artışların uygun olacağını düşünüyoruz’ ifadesi dikkat çekti. Powell, mart toplantısında daha belirgin patikaya çıkılacağını belirtirken, ‘Aşırı sıkılaşmak istemiyoruz’ dedi.


PİYASALAR NE TEPKİ VERDİ?

Fed'in piyasalara verdiği mesajlar sonrası küresel borsa endeksleri sert yukarı hareket etti.


Dow Jones endeksi, yüzde 0,05 artışla 34.101,79 puana yükselirken, S&P 500 endeksi yüzde 1,05 artarak 4.119 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 2 kazançla 11.816 puana çıktı.


Dolar endeksi zayıflayarak 100,8 seviyelerinde işlem görüyor.


ABD 10 yıllık tahvil faizi, yüzde 3,38 ile 2 haftanın en düşük seviyesine indi. ABD 2 yıllık tahvil faizi de yüzde 4,22 seviyesinden yüzde 4,11'e kadar geriledi ve böylelikle 19 Ocak’tan bu yana en düşük seviyeyi gördü.


Euro/Dolar paritesi ise, karar öncesi 1,0915 seviyesinde bulunurken, karar sonrası 1,10'un üzerine geldi. Parite bu sabah 1,1015 seviyelerinde.


Ons altın fiyatları, Fed öncesi 1927 dolarda bulunurken, Powell’ın konuşmasıyla yükselişini hızlandırdı ve 1950 doların üzerine kadar çıktı. Ons altın, bu sabah 1952 dolar seviyesinde hareket ediyor. Gram altın fiyatı da 1.181 liradan işlem görüyor.


Brent petrol fiyatıı dün bir ara yüzde 3 kayıpla 83 dolar seviyelerine kadar indi. İşlemler bu sabah 83,45 dolardan geçiyor.


Dolar/TL ise karar öncesi 18,8086 TL’de hareket ederken; bu sabah 18,81'in üzerinde.


Euro/TL de 20,5428 seviyesinden 20,77 seviyesine kadar çıktı.


Powell topu toplantı tutanakları ile mart ayındaki toplantıya attı


Fed Başkanı Powell’ın sert tonda bir söylemde olduğunu söyleyemesek de yine de temkinli olmayı elden bırakmadığını gördük. Benim özellikle dikkatimi çeken konu ise; Powell bu konuşmasında yakın geçmişteki toplantılardan farklı olarak önümüzdeki döneme dair çok net belirleyici bir söylemden kaçınması ve topu üç hafta sonraki toplantı tutanakları ile mart ayındaki Fed toplantısına atması oldu.


Dezenflasyonist sürecin net olarak başladığını ifade etse de halen durumu takip ettiklerini vurgulayan Powell’ın bir yanda daha fazla faiz artışlarının uygun olacağını ve patikanın tamamlanmadığını söylemesinin karşısında diğer yanda aşırı sıkılaşmak istemediklerini belirtmesi bu temkinli tutumun göstergesiydi.


Diğer bir konu da daha yapacak çok işimiz var derken 2023 yılının hemen başlarında pek de verilerle örtüşmeyen aşırı iyimser havayı biraz dağıtma düşüncesi hakimdi diye düşünüyorum. Powell bu söylemleri, özellikle ABD 10 yıllık faizlerinde gerileme etkisi yaratarak piyasalara nefes aldırdı.


Şimdi önümüzdeki dönemde piyasaların gözü kulağı üç hafta sonraki toplantı tutanaklarında olacak. Toplantı tutanakları yayınlandıkları tarihte belki daha önceki zamanlarda olmadığı kadar piyasalar üzerinde etkili olabilir. İlaveten mart toplantısından çıkacak sonuç da Fed’in 2023 yılı faiz politikası için çok daha belirleyici olurken öngörülebilir tahminler yapılması konusunda destekleyici olacak.

7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page