top of page

Piyasalar SPR satışını ve enflasyon verilerini tartarken petrol fiyatları sessiz kaldı

Piyasalar ABD Stratejik Petrol Rezervinden gelen ek ham petrol satışlarının potansiyel etkisini ölçerken petrol fiyatları Salı günü kayıplarını artırdı ve günün ilerleyen saatlerinde ABD enflasyonuna ilişkin önemli bir okuma öncesinde ihtiyat devam etti.


Biden Yönetimi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Kongre tarafından zorunlu kılınan bir serbest bırakma kapsamında SPR'den 26 milyon varil ham petrol satacağını söyledi. Satış, Enerji Bakanlığı'nın artan yakıt fiyatlarıyla mücadele etmek için 2022'de rezervden 180 milyon varillik rekor bir çıkış yapmasından sonra gerçekleşti.


SPR şu anda 372 milyon varil seviyesinde bulunuyor - 1983'ten beri en düşük seviye. En son sürüm 28 Şubat'ta ihale edilecek ve Nisan ile Haziran arasında teslim edilecek.


Ancak ek satışlar, ABD ham petrol piyasalarının arzla dolup taştığı, talebin ise yüksek faiz oranları ve enflasyonun ekonomik aktivite üzerindeki baskısıyla zayıfladığı bir zamanda geldi .


Brent petrol vadeli işlemleri varil başına 85,78 dolarda sabit kalırken, West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri ET 20:32 ET (01:32 GMT) itibariyle hafifçe düşerek varil başına 79,10 dolara geriledi. Piyasalar büyük ölçüde Rusya'nın toplam petrol üretiminin %5'ini kısma yönündeki son hareketini geçmişe baktığından, her iki sözleşme de Pazartesi gününden itibaren küçük kayıplar verdi.


Odak şimdi doğrudan günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan ABD tüketici fiyat endeksi enflasyon verilerine çevrildi . Okumanın, enflasyonun Ocak ayında bir önceki aya göre daha da azaldığını göstermesi beklenirken, fiyat baskılarının hala nispeten yüksek kalması bekleniyor.


Tüccarlar ayrıca, Fed'in şahin söylemini besleyebilecek ve faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutabilecek yukarı yönlü herhangi bir sürpriz konusunda temkinli davrandılar.


2022'deki keskin faiz artırımlarının etkilerinin hissedilmesiyle birlikte ABD ekonomik büyümesinin önümüzdeki aylarda yavaşlaması ve bunun da ham talebi baskılaması bekleniyor. Faiz artışlarının doları artırması da bekleniyor, bu da ham petrolü uluslararası alıcılar için daha pahalı hale getiriyor.


Öte yandan, petrol boğaları dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin'de talebin toparlanmasını bekliyor. Ülkenin, COVID karşıtı kısıtlamaların çoğunu gevşeterek ekonomik toparlanmanın yolunu açtıktan sonra bu yıl küresel ham petrol talebini rekor seviyelere çıkarması bekleniyor.


Ancak Çin'den gelen son ekonomik okumalar, faaliyette kademeli bir toparlanma gösterdi ve bu, tam bir ekonomik toparlanmaya giden beklenenden daha uzun bir yola işaret edebilir.11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page