top of page

Piyasalar, tarım dışı istihdama odaklandı

Piyasalar, bugün ABD’den TSİ 16.30'da ABD'den gelecek tarım dışı istihdam verisine odaklandı. Fed’in faiz artış hızında enflasyonla beraber belirleyici olan istihdamın Şubat’ta 205 bin kişi artması bekleniyor.


Ocak ayında beklentilerin oldukça üzerine çıkan istihdam, ABD’de sektörün güçlü kalmaya devam ettiğini gösterdi. Şubat’ta da pozitif gelecek bir sonuç, gelecek hafta açıklanacak enflasyondaki olası artış durumunda Fed’in 50 baz puanlık kararına alan açacaktır.


İstihdamın beklentilerin çok altında kalması durumunda ise gelecek hafta açıklanacak enflasyon verisi öncesi, sektöre dair kaygı söz konusu olabilir.


Verinin diğer önemli detaylarından olan saatlik ücretlerde aylık %0,3 oranında artış olması işsizlik oranının ise 1969’dan sonraki en düşük seviye olan %3,4’te kalması bekleniyor.


Dolar, istihdam öncesi nasıl fiyatlanıyor?


Dolar endeksi 105 seviyesi üzerinde, Aralık ayı sonrası en yüksek bölgede işlem görüyor. Olumlu veri ile endekste 105,50’ye doğru hareket yaşanması beklenirken istihdamın düşük kalması durumunda 105 altına sarkma söz konusu olabilir.2 görüntüleme0 yorum
bottom of page