top of page

Piyasalarda neler oluyor?

ABD’den veri bombardımanı, tahıl anlaşması, İngiltere’nin mali planları, Nvidia – Piyasalarda neler oluyor?


ABD konut başlangıçları, işsizlik başvuruları ve Philly Fed anketi ile birlikte büyük bir veri yumağı karşınızda olacak. İlerleyen saatlerde Fed’den birçok yetkili, faiz görünümü hakkında görüşlerini bildirmek üzere sıraya girecek. Rusya ve Ukrayna'nın, Ukrayna ihracatının 120 gün daha güvenli geçişine ilişkin anlaşmalarını yenilemesinin ardından tahıl fiyatları düşerken Pentagon'un Çarşamba günü yaptığı yorumlar, ABD'nin Ukrayna'ya barış görüşmelerini kabul etmesi için baskı yapabileceği spekülasyonlarını artırarak petrol fiyatlarını vurdu. Kötü performansa sahip NVIDIA’dan gelen bir başka zayıf güncellemenin ardından borsaların kayıpla açılması bekleniyor. Ve İngiltere, Eylül ayında yaptığı mali çılgınlıkla ilişkisinden dolayı tahvil piyasalarına ne kadar üzgün olduğunu söyleme şansı elde ediyor.


İşte 17 Kasım Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:


1. ABD’den veri bombardımanı ve çok sayıda Fed konuşmacısı


ABD haftalık işsizlik başvuruları ve konut başlangıçları verileri ile Philadelphia Fed’in aylık i̇ş anketi̇ni paylaşacak. Piyasalar, Çarşamba günü Ekim ayında beklenenden daha güçlü bir perakende satış raporu elde etti.


Çarşamba günü Fed Yöneticisi Chris Waller, enflasyonun zirveye ulaşmış olabileceğine dair artan işaretler nedeniyle Fed'in bir sonraki toplantısında sadece 50 baz puanlık bir artırımın kabul edilebilir olacağını öne süren isimler arasına katıldı. Buna rağmen San Francisco Fed Başkanı Mary Daly'nin, %5'in üzerinde bir Fed Fon oranına işaret eden diğer yorumları, Fed'in sıkılaştırma döngüsünün sona ermekten çok uzak olduğunun altını çizdi.


Fed Yöneticileri Michelle Bowman ve Philip Jefferson, ardından da Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester konuşacak.


2. Tahıl anlaşmasının yenilenmesi, buğdayı 2 ayın en düşük seviyesine çekti


Küresel buğday fiyatları; Rusya ve Ukrayna'nın Ukrayna limanlarından gıda ihracatını güvence altına alan anlaşmayı 120 gün daha uzatma kararı almasının ardından son iki ayın en düşük seviyesine geriledi.


Yapılan açıklama, Ukrayna'nın geçen ay Kerç Boğazı köprüsüne düzenlediği saldırının ardından anlaşmadan hoşnutsuzluğunu dile getiren Rusya'nın anlaşmadan çekilebileceği yönündeki korkuları ortadan kaldırdı. Ukrayna'ya ait bir hava savunma füzesinin Polonya'da patlamasının, Ukrayna'daki savaşı kısa süreliğine tırmandırma tehlikesi yaratmasının ardından da anlaşmaya ilişkin şüpheler güçlenmişti.


Anlaşma; Moskova'nın bir süredir üzerinde durduğu, Odesa limanından Rus amonyağının ihraç edilmesine ilişkin garantileri içermiyor gibi görünüyor. Bu durum küresel amonyak fiyatları üzerindeki baskıyı devam ettirip gelecek yıl küresel gübre arzını kısıtlayarak mahsul fiyatları üzerinde uzun vadeli artış baskısı yaratabilir.


3. Borsalar düşüşle açıldı; NVIDIA yine hayal kırıklığına uğratırken Tencent Çin'deki düşüşü tetikledi


Ekim ayına ilişkin güçlü bir perakende satış raporu, zayıflayan talebin Fed'i faiz artırımlarına erkenden son vermeye zorlayacağı yönündeki düşünceyle ilgili şüphe yarattıktan sonra ABD borsaları, tekrar düşüşle açılmaya hazırlanıyor.


NVIDIA'nın (NASDAQ:NVDA), video oyunları ve kripto para madenciliğindeki ikiz pandemi balonlarının nasıl patladığını gösteren bir başka zayıf rakamlar dizisi de – özellikle teknoloji alanındaki – hissiyata yardımcı olmuyor. Ayrıca Tencent'in (HK:0700) Çarşamba günü Meituan'daki (HK:3690) hisselerini elden çıkaracağını duyurması ve bunun Pekin'deki düzenleyici kurumlarla mücadelesinin henüz bitmediğinin bir işareti olarak yorumlanması da Çin’in teknoloji hisselerindeki satışları tetikledi.


Dow Jones 148 puan gerilerken S&P 500 ve Nasdaq 100 de benzer oranlarda düştü. Çarşamba günü Nasdaq %1,5 değer kaybederken Dow %0,1 ve S&P %0,8 düşüş gösterdi.


Günün ABD kazançlarının çoğu Applied Materials (NASDAQ:AMAT), Palo Alto Networks (NASDAQ:PANW), Ross Stores (NASDAQ:ROST) ve Gap (NYSE:GPS) raporlarıyla kapanış zilinden sonra açıklanacak.


4. İngiltere yeni mali planlarını açıklayacak


İngiltere hükümeti önümüzdeki yıl için vergi ve harcama planlarını açıklayacak ve Liz Truss'un pervasız vergi indirimi kumarının yarattığı hasarı bir umut gidermeye çalışacak.


Truss'un yerine Rishi Sunak'ın Başbakan olmasından bu yana tahvil piyasaları toparlanırken İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, Çarşamba günü parlamentoya yaptığı açıklamada ülkenin ekonomik yeterlilik konusundaki itibarını onarmasının zaman alacağını söyledi.


Maliye Bakanı Jeremy Hunt'ın, kamu borcunu orta vadede tekrar düşüş eğilimine sokmak amacıyla harcama kesintileri ve vergi artışları arasında 60'a 40 oranında bölünmüş önemli bir sıkılaştırıcı maliye politikası açıklaması bekleniyor. Hunt'ın müzakere etmek zorunda kalacağı çeşitli tuzaklar arasında Ulusal Sağlık Hizmetindeki devasa birikmiş işler, huzursuz kamu sektörü sendikaları ve İngiltere’nin enflasyona bağlı ödemeden kaynaklı artan maliyeti yer alıyor.


5. Petrol Çin’in stok raporuyla düşerken Milley değerlendirme yaptı


Çin'in, ihtiyaç duyduğundan daha fazla petrol satın aldığına dair işaretler ve Ukrayna'da bu hafta yaşanan olayların çatışmalara bir son verebileceğine dair umutlar nedeniyle ham petrol fiyatları son üç haftanın en düşük seviyesini test etti.


ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, düzenlediği basın toplantısında Ukrayna'nın yakın vadede askeri bir zafer kazanmasının mümkün olmadığını söyleyerek Rusya ile barış görüşmeleri için belirlediği koşulları yumuşatması adına Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'ye perde arkasından baskı yapıldığı yönündeki spekülasyonları alevlendirdi.


WTI vadeli işlemleri %1,6 düşüşle 84,20 dolardan işlem görürken Brent %1,2 azalarak 91,75 dolardan alıcı buldu.13 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page